Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Proč se Chelsea nedaří? Hlavně za to může marodka, říká Pochettino

18. duben 2024
Sdílejte:
Chelsea Mauricia Pochettina je pod palbou kritiky, když je momentálně v lize na příčkách mimo evropskou kvalifikaci. Dobré výkony proti top týmům střídají ztráty s outsidery. Co je podle argentinského manažera příčinnou výkonnostních výkyvů jeho mužstva? Odpovídá v rozhovoru.
Mauricio PochettinoFoto: Profimedia

Mauricio, v Premier League působíte dohromady už přes deset let. Jak se vám to poslouchá? Jaký je to vlastně pocit?

Jak se cítím? Dneska celkem slušně. Ale vážně, na každodenní bázi to určitě nevnímám nijak speciálně. Můžu však říct, že jsem pochopitelně velmi vděčný za to, že jsem mohl být už přes deset let členem tak prestižní a náročné soutěže, jakou je současná Premier League. Jsem opravdu rád, že si mě váží i místní fanoušci. Je to i obrovská zodpovědnost. Musíte odvést nejlepší možnou práci, nic jiného se od vás ani nečeká. Prostředí Premier League patří mezi ty nejnáročnější, ale i to mě dělá šťastným.

Kdybyste měl k dispozici stroj času a vydal se sám za sebou do ledna roku 2013, kdy jste manažersky přebíral Southampton, co byste si poradil?

To není vůbec snadné. Musím se zamyslet, takhle z voleje mě totiž nic trefného nenapadá. Obecně patřím mezi ty, kteří neustále hledají prostor pro zlepšení. Jsem svým největším kritikem, to bezesporu. Neustále si analyzuju vlastní kroky, abych se mohl posouvat dopředu. Ale přesto je klíčové, abych nezapomínal na skutečnost, že bych nikdy neměl litovat svých předchozích životních tahů a rozhodnutí. I proto je vlastně celkem náročné si představit, že se vydám o deset let zpátky a snažil se sobě cokoliv poradit. Pokusím se přesto najít odpověď. Poradil bych si následovně: Buď šťastný. Nepřeháněj to s přemýšlením. Problémy byly a budou, ale tohle je fotbal a ty v něm pokaždé dokážeš najít řešení. Vždycky mi pomáhalo, když jsem se dokázal uklidnit a uvědomit si, že s chladnou hlavou funguji nejlíp.

Rád bych s vámi probral i blížící se odchod Jürgena Kloppa. Rozumíte jeho rozhodnutí? Měl jste možnost s ním o tom mluvit?

I když jsme se v sezoně utkali už třikrát, nestihli jsme řešit nic jiného než fotbal. Myslím si, že je pro hodně lidí zvenčí celkem složité, aby si plně uvědomili, jak náročnou prací je trénovat takový velkoklub. Pak vás to může trochu sejmout. Jednoho dne se budete potřebovat nadechnout, změnit prostředí a nabrat novou energii. Patrně se do té fáze dostal a je správně, že si to tak sám vyhodnotil. Pro Premier League je to ale pochopitelně velká ztráta. Bude nám všem chybět.

I Pep Guardiola poměrně razantně navázal na Kloppova slova, když opakovaně říkal, jak je pro manažery působící v Anglii náročné najít si čas na relaxaci. Souhlasíte s tím?

Práce v Premier League je skutečně 24/7. Nikdy ten kolotoč nekončí. A vy se také přirozeně nemůžete jen tak zastavit. Každý den se chystáte na další zápas. I když máte třeba volnou neděli, není snadné jen tak přepnout a zvolnit. Ale pracuji s tím. Když se cítím příliš vyčerpaně, plánuju si svůj volný čas trochu jinak. Přizpůsobím se tomu. Snažím se, abych se aspoň na chvíli odpojil od svého každodenního prostředí a přišel trochu na jiné myšlenky. Ale opravdu netvrdím, že je to snadné. Naopak. Dobíjení baterek patří k těm nejtěžším aspektům téhle práce.

Když se přesuneme k vaší práci v Chelsea, v aktuální sezoně to musíte vnímat jako velkou výzvu. Ačkoliv máte spousty zkušeností z Premier League, tahle práce je trochu jiná, odlišná od těch předešlých. Nemýlím se?

Samozřejmě, že jde o výjimečný projekt. Snažíme se tu vybudovat tým plný mladých talentovaných fotbalistů. A takové projekty vyžadují poměrně hodně trpělivosti. Ne každý to chápe.

Čtení bez reklam?

Zbavte se otravných reklam a získejte přístup k prémiovým textům, pořiďte si předplatné webu.

To chci!

Chelsea je v aktuální sezoně poměrně hodně kritizovaná. Ať už jde o propustnou obranu, přílišnou závislost na kreativitě Colea Palmera nebo nepřesvědčivé individuální výkony mnohých posil. Na druhou stranu jste museli čelit i nepřízni osudu v případě konstantně vysokého počtu zraněných hráčů. Jste pořád ve hře o FA Cup (semifinále proti Man City), v ligovém poháru jste ve finále nestačili na Liverpool až po 120 minutách. Jak byste v půlce dubna zhodnotil dosavadní sezonu?

V první řadě bych chtěl říct, že máme velmi kvalitní kádr, ale od letní přípravy nás srážela zmiňovaná zranění. Pořád máme před sebou hodně důležitých zápasů, ale jakmile skončí sezona, pustíme se s realizačním týmem do hluboké analýzy. Jako hlavní příčinu toho, že se nám zatím nedaří podle představ, bych ale opravdu označil dlouhodobě širokou marodku. Není snad týdne, kdy bychom na ní neměli minimálně osm hráčů. A to i při solidní šířce našeho kádru je jednoduše pořádný problém. Proto máme potíže podávat pravidelně kvalitní výkony. Proto se občas nevyhneme herním výkyvům. Je snadné to zvenčí kritizovat, ale mnohem těžší to zevnitř analyzovat. Jsme Chelsea a nebudeme to mít nikdy lehké, ale jsou tu objektivní důvody, které nám naší práci výrazně ztěžují.

Abychom skončili pozitivně, jaký zápas byste vypíchl za ten nejpovedenější v rámci aktuální sezony?

Myslím si, že jsme odehráli výborné zápasy zejména proti Arsenalu a Manchesteru City. Předvedli jsme i další skvělé výkony, ale tyhle zápasy bych zatím hodnotil jako nejlepší z hlediska toho, jak hráči plnili úkoly, které po nich vyžadujeme. Na druhou stranu je pak o to větší škoda, že trpíme na výkonnostní výkyvy. S tak mladým kádrem je to ale podle mě nevyhnutelné. Budeme na tom pracovat, abychom stabilizovali naši hru a mohli se pravidelně rovnat těm nejlepším. Ostatně, právě takové výsledky podpořené dobrými výkony jsou tím nejlepším možným příslibem do budoucna. Máme kabinu plnou konkurenceschopných hráčů. Máme jasnou strategii a představu, jak se stát ještě lepším celkem.


Tento rozhovor původně vyšel na webu Canal+ Sport.

Tady je Premier League doma

Víc obsahu k Premier League včetně přímých přenosů všech zápasů si můžete obstarat na stránkách Canal+ Sport.

To chci!

Související články

Bude hrát Plzeň o titul? A proč z ní nikdo nepůjde do pražských S?

Za které hráče může Viktoria Plzeň dostat balík přímo ze zahraničí? Bude klub v příští sezoně konkurovat pražským S v boji o Ligu mistrů? A hodil by se Tomáš Chorý do Slavie? Dvouhodinová podcastová nálož s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem.

Podcast

Počítáme koeficient: Slávisti koukají do Itálie. Atalanta jim může dát jisté poháry

Příští dny v italské lize rozhodnou o nasazení českého vicemistra do předkol Ligy mistrů v příští sezoně.

Koeficienty

Anglická sprosťárna. Slavná píseň si dělá srandu z Němců

Nesmrtelný hit spojený s Eurem 1996 a následujícím světovým šampionátem má jeden hodně zábavný přesah. Jestli vám tedy nevadí hrubší výrazy…

Přímák
Popup se zavře za 8s