Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Kane pálí i z půlky a chystá se na Dortmund. Union zapsal nešťastnou desítku

30. říjen 2023
Bayern sehrál s Darmstadtem rekordní zápas. Karetní šermovačka bude mít pro mistra dohru ve šlágru s Dortmundem. Tyhle problémy mají ale daleko do potíží, se kterými se potýká Union Berlin. A i o nich je dnešní Die Liga.
Manuel Neuer je po roce zpět v bráně Bayernu, Harry Kane mu návrat osladil hattrickem.Foto: Profimedia

Manuel Neuer zpozorován ve svém přirozeném prostředí, tři červené karty už o půli, osm gólů v jednom poločase, tři z kopačky Harryho Kanea, jeden z toho půlky a debut odchovance. To všechno byl zápas Bayernu s Darmstadtem (8:0). Pojďme si to projít bod po dobu.

Sledujte Bundesligu

Partnerem německého fotbalu na stránkách Football Clubu je Nova Sport.

Bundesliga živě

Po 351 dnech se legendární sweeper keeper vrátil mezi tři tyče. Návrat mu zkomplikoval Joshua Kimmich. Ten už ve čtvrté minutě viděl červenou kartu a zamířil do šaten. Ještě v prvním poločase se ale Darmstadtu povedl obrat. Nikoli však gólový, když první poločas skončil bez branek. Ve 21. minutě šli hosté do deseti a ve 41. dokonce do devíti. Poprvé tak byly v Bundeslize uděleny tři červené karty už v úvodní pětačtyřicetiminutovce.

Druhá půle nám tu první gólově vynahradila. Osmkrát se rozvlnila síť za Marcelem Schuhenem. Třikrát zásluhou Harryho Kanea. Svůj druhý gól vstřelil dokonce z vlastní poloviny, když využil vysunutého postavení brankáře soupeře. Bayern si v závěru mohl proti rezignovanému soupeři dovolit nejen darovat debut odchovanci, střednímu záložníkovi Aleksandaru Pavlovićovi. Poslední čtvrthodinu spolu s ním na trávníku operovala i ofenzivní pětice Tel, Choupo, Müller, Sané a Kane. To vše jištěné jen trojicí Min-jae, Mazraoui, Krätzig v obraně.

Osmigólovou výzvu Bayernu přijalo Lipsko. Čtyřgólové vedení už v poločase zajistila rudým býkům mimo jiné kombinace Xaviho Simonse jako tvůrce a Loïse Opendy v roli zakončovatele. Počítadlo se nakonec zastavilo na šesti, když už proti oslabenému soupeři po červené kartě Olesena vstřelil svůj první gól za Lipsko Christoph Baumgartner (6:0).

Ne všem týmům na čele se dařilo podobně přesvědčivě. Borussia Dortmund jen s vypětím všech sil udržela svoji neporaženou ligovou sérii. A že soupeřem byl Eintracht Frankfurt, tým s nejlepší obranou ale jedním z nejvíc plachých útoků? To v neděli nijak nevadilo a zápas skončil pro Eintracht neortodoxně vysoko 3:3. K domácím je třeba podotknout, že po úvodním váhání jak nahradit Kolo Muaniho se jako odpověď vyprofiloval Omar Marmoush. Egyptský střelec má aktuálně sérii čtyř gólů ve třech duelech.

Tempo dál diktuje Leverkusen. Ten si došel pro zdánlivě těsnou, ale přesvědčivou výhru 2:1 doma proti Freiburgu. Drží tak i po devíti kolech první příčku s dvoubodovým náskokem před Bayernem. Hlavní hvězdou byl Florian Wirtz. Ten si sám připravil a zakončil parádní gól na 1:0, načež asistoval druhé brance Hofmanna. Česká dvojice Hložek, Schick se na hřiště podívala až v 90. minutě.

Zápas plný návratů. To byl střet Stuttgartu s Hoffenheimem. Sebastian Hoeneß na lavičce VfB a s ním jeho důvěrník Angelo Stiller proti jejich bývalému klubu. Stejně tak v opačném gardu Pellegrino Matarazzo, kouč TSG. A ačkoliv zraněného Guirassyho gólově zastoupili Deniz Undav a Chris Führich, Stuttgartu to nestačilo. Hoffenheim mířil přesně třikrát a zpravil si chuť po ztrátě na hřišti Frankfurtu z předchozího víkendu.

Reputaci si napravil i Gladbach. Po prohře v derby s 1. FC Köln stačil na Heidenheim (2:1). Utekl tak do středu tabulky, daleko od záchranářských vod. V nich se vzájemně podrželi Bochum a Mainz. Die Nullfünfer, jak se Mainzu 05 přezdívá, ale remízu (2:2) oslaví. Přišla totiž zásluhou gólu Toma Krauße v 94. minutě.

Stejně jako Gladbach, i Augsburg utekl daleko ode dna. Dvě výhry z posledních dvou duelů ho vystřelily na desátou příčku, pouhý bod za jejich sobotní soupeře z Wolfsburgu (3:2). Změna manažera a příchod Dána Jessa Thorup tak augsburgským zjevně prospěla. Naopak nezměněná je situace Václava Černého. V Augsburgu ho Niko Kovać pustil na trávník zase až v závěru zápasu.

Podobně na tom je po doléčení Raniho Khediry i Alex Král. Ani návrat letité opory Unionu Berlin na trávník ale nezvrátil jeho sérii proher (10 celkově, 7 v lize). Ba naopak, k porážce v Brémách (2:0) Kherida zásadně přispěl. Hřiště opouštěl po hodině hry jako vyloučený hráč.

Co je špatně v Unionu?

Červená karta Raniho Khediry byla v podání Die Eisernen už třetí tuto sezonu. Ty předešlé viděli v rukou sudích Brenden Aaronson a Kevin Volland. To dělá letos za devět kol stejný počet oslabení, jakému Union čelil za celé dvě předešlé ligové sezony.

Oblíbeným tvrzením, vztahujícím se k aktuálnímu propadu formy jediného berlínského prvoligového klubu, je ukazatel xG. Konkrétně upomínka na to, že tým Urse Fischera tato metrika doběhla. Loni totiž přisuzovala Unionu jen 35 očekávaných gólů namísto 51 skutečně vstřelených. Nepřekvapí, že to byl s přehledem největší rozdíl v předních evropských ligách.

Ve vztahu k minulé sezoně tak tento argument jistě platí. Při pohledu dále do minulosti se ale začíná sypat. Sedmé místo v sezoně 20/21 přišlo s pozitivním rozdílem „jen“ čtyř branek. Pátá příčka následující ročník dokonce s negativním rozdílem pěti gólů.

Nikdy nepískej na vlastní mužstvo. Největší mejdan v historii Unionu

Dosud nikdy se na jednom místě nesešlo tolik fanoušků Unionu Berlín jako v úterý při zápase Ligy mistrů proti Braze. Ano, prohrálo se 2:3. Ale málokoho na tribunách vyprodaného Olympiastadionu to trápilo. Tohle byl výjimečný den bez ohledu na výsledek, jak ukazuje i naše reportáž.

Přečíst

Navíc, ačkoliv střelecky letos Union určitě zaostává (11 vstřelených branek za devět kol), je to obrana, kde mají skutečné potíže. Druhá nejlepší defenziva loňské sezony a třetí o ročník dřív, za devět kol aktuální sezony kapitulovala už devatenáctkrát a i v tomto ohledu tak patří Union do spodní půlky tabulky.

Deset soutěžních porážek v řadě už hraje na nervy některým z účastníků. Emoce vzbudil zápas s Neapolí v Lize mistrů. A ne snad proto, že jej Union ztratil jednogólovým rozdílem. Jen na lavičce zůstala letní posila Leonardo Bonucci. A za svého italského druha se hned postavil fotbalový insider Fabrizio Romano. Podle jeho tvrzení si měl legendární stoper pozvat trenéra na kobereček, aby mu vysvětlil, proč že do Berlína vlastně přišel. Nutno dodat, že Bonucci tyto spekulace promptně vyvrátil.

Volný termín v diáři trenéra Fischera ale hned zaplnila jiná osobní rozprava. Ta s hostujícím útočníkem Davidem Fofanou. Ten si totiž po stažení ze hřiště v zápase s Neapolí odmítl podat s trenérem ruku. I přes následnou omluvu mu toto gesto vysloužilo týden mimo mužstvo s individuálním tréninkem.

Fischerova pozice v klubu je ale pevná. Že vše zůstane v železném sevření švýcarského trenéra, už potvrdil sportovní ředitel klubu Oliver Ruhnert. Zdá se, že když vytáhnete tým z druhé ligy do milionářské soutěže, můžete si sem tam nějakých deset porážek vybrat…

Přes pohár k největšímu zápasu

Obrat Unionu může přijít už v úterý (18:00) proti Stuttgartu. V týdnu se totiž hraje DFB Pokal. Už na přelomu října a listopadu tak skončí pohárová jízda někoho nejen z dvojice Union, Stuttgart, ale také Lipsko, Wolfsburgu (úterý 18:00) a BVB, Hoffenheim (středa 18:00).

Druhé kolo poháru nás udrží v provozní teplotě na víkendový Der Klassiker (sobota, 18:30). Bayern Mnichov zavítá na Westfálský stadion. Dortmund nad Bayrnem vyzrál naposledy v superpoháru v létě 2019. V lize se tahle série táhne už od listopadu 2018. BVB tak má příležitost zlomit pětileté prokletí. A Bayern jim k tomu dává příležitost. O víkendu se totiž musí obejít bez vykartovaného Kimmicha. S nejistým návratem Guerreira a Goretzky tak klidně může být jediným dostupným středopolařem Laimer.