Liverpool je stále ve hře o titul a zkušení hráči často opakují, že nejdůležitější je zůstat klidný, což se snadněji řekne, než převede do praxe. Takže jak pracujete na tom, abyste byl v klidu, když všichni okolo jsou nervózní?
Každý je před zápasem nervózní, nemám to tak jen já, všichni jsou ve stresu. Ale musíme umět kontrolovat své emoce. Je důležité, abyste byli schopní od toho všeho odhlédnout, nesmíte si ten tlak připouštět. Prostě se s tím musíte naučit pracovat tak, abyste stres dokázali ovládnout. Mně osobně hodně pomáhá jóga a meditace. Ale obecně je klíčové, abyste dokázali pracovat se svými emocemi.
Jaké rady dáváte v tomto směru mladším spoluhráčům?
Jediná rada, kterou jim můžu dát, zní takto: ,Pokud chceš něčeho dosáhnout, tak si pro to běž.‘ Bude to náročné, jednou budeš nahoře, podruhé zase dole. Ale pokud to opravdu hodně chceš, musíš se smířit s tím, že bude zapotřebí spousta tvrdé práce a sebeobětování. Jinak se to nepodaří.
Není žádným tajemstvím, že na sobě hodně pracujete i po mentální stránce. Můžete nastínit, v čem přesně to spočívá?
Nemůžu vám přesně do detailu říct, jak přesně s tím pracuju, ale můžu prozradit, že se snažím v hlavě nastavit to, čeho přesně chci dosáhnout, v čem se chci zlepšovat a jak to dokázat. A také to, co chci zlepšit po lidské stránce. Proto nemůžu říct, co přesně dělám, protože jsou to věci, které se odehrávají v mé hlavě a v mých myšlenkách. A pokud nemáte stejné cíle, tak by to nefungovalo. Ale obecně platí, jestliže se v něčem chcete zlepšit, věnujte mentální přípravě denně pět, deset minut. Zní to snadně, ale věřte mi, že to jednoduché není. Dělejte to denně a výsledky poznáte. Zavřete oči a představujte si, čeho chcete dosáhnout a jak to chcete udělat. Nalaďte se do příjemného pocitu, ať už je to vděčnost za něco nebo cokoliv jiného. A časem uvidíte rozdíl. Ale obecně není snadné najít režim a věnovat se tomu každý den, i kdyby to mělo být jen pět minut.
Nedávno jste přiznal, že si v hlavě vizualizujete své góly. Dokázal byste podrobněji popsat, jak to probíhá a jaký je pak efekt na hřišti?
Beru to jako součást své přípravy. Někdy se tomu věnuju ráno, jindy před spaním. Sednu si na okraj postele nebo židle, musím být vzpřímený, narovnaná záda. Zavřu oči a představuji si situace a to, jak se v jednotlivých momentech zachovám a jak se u toho cítím. Ten pocit je nejdůležitější. Dodává energii, zvlášť když víte, že se to pak v reálu opravdu stane. Ale jak jsem říkal, musíte na tom pracovat, nejde jen o to si lehnout, něco si představovat a čekat. Sám zjistíte, že to chce hodně odhodlání.
A co je tedy pro vás tím největším benefitem?
Když se dostanu do určité situace, tak na její řešení už nepotřebuji tolik času. Protože tím, že si ji znovu a znovu opakuji, tak jakmile se v ní ocitnu, moje hlava už ví, že jsem to zažil. Tím pádem z toho nejsem nějak ve stresu, jelikož mám v sobě pocit, že už jsem si tím prošel. Proto jsem vám říkal, že nejdůležitějším faktorem je ten pocit. A všichni to známe, když něco děláte podruhé nebo potřetí, přijde vám to postupem času jednodušší.
Když se bavíme o mentální stránce, měl jste někdy v průběhu kariéry pochybnosti o tom, jestli dokážete uspět na té nejvyšší úrovni?
Ano, měl. Když jste mladý, netušíte přesně, co vám budoucnost přinese. Vlastně ani nevíte, co můžete čekat sám od sebe. Je to něco ve stylu: dám do toho všechno a uvidím. Samozřejmě potřebujete i trochu štěstí, ale především tvrdě pracovat. Každopádně jsem taky jen člověk, takže jsem měl své pochybnosti a čas od času jsem si nevěřil.
Tento rozhovor původně vyšel na webu Canal+ Sport.
Víc obsahu k Premier League včetně přímých přenosů všech zápasů si můžete obstarat na stránkách Canal+ Sport.
Reprezentace pod Ivanem Haškem zatím nemá výsledky, herní tvář a spoléhá jen na správný charakter hráčů. Přijde zlepšení, nebo už není na co čekat a bude lepší tuhle kapitolu uzavřít?
Česká reprezentace si částečně napravila reputaci, když po sobotním debaklu v Gruzii 1:4, v Edenu porazila Ukrajinu 3:2. Otazníky nad Ivanem Haškem visí dál, tomu se vyplatila sázka na obměnu sestavy. Jackpot trefil Pavel Šulc.
Před padesáti roky 1. FC Magdeburk ve finále PVP zdolal AC Milán a stal se jediným východoněmeckým klubem, jenž uspěl v pohárové Evropě. Za odměnu hráči nemuseli čekat deset let na žigulíka.