Získejte mikinu Puma zdarma k ročnímu předplatnému webu

Haaland nebo Biabiany. Sprinteři na trávníku i na trzích

28. červenec 2023
Sdílejte:
Rychlost je v dnešním fotbale základem úspěchu. Přinášíme vám výběr těch nejrychlejších, kteří v posledních dekádách běhali po světových fotbalových pažitech.
Erling Haaland jako by říkal, kdo je v Premier League král.Foto: Profimedia

Kylian Mbappé

Kdo nahradí na fotbalovém trůnu odcházející hvězdy Lea Messiho a Cristiana Ronalda? Velká část fotbalových odborníků má jasno – bude to čtyřiadvacetiletá francouzská superstar Kylian Mbappé. Na hřišti dominuje především díky bleskovému startu na balon. A potvrzují to i data. Na posledních dvou světových šampionátech byl vždy mezi vůbec nerychlejšími sprintery turnaje.

Kylian MbappéFoto: A.Taoualit/Shutterstock

Gareth Bale

Neuvěřitelnou rychlostí potupil při důležitých zápasech nejednoho obránce soupeře – Španěl Bartra nebo Brazilec Maicon by mohli vyprávět. Velšská mašina zářila jak v dresu londýnského Tottenhamu, tak i později Realu Madrid, se kterým vyhrál pětkrát Ligu mistrů. Na sklonku kariéry už ale dával před fotbalem přednost golfu, kde jeho rychlé nohy nebyly takovou devizou.

Gareth BaleFoto: lev radin / Shutterstock

Jonathan Biabiany

Jedna z mnoha nepovedených akvizic italského kouče Andrey Stramaccioniho během jeho drahého (zejména pro Daniela Křetínského) pražského dobrodružství. Biabiani byl fofrník, o tom žádná, ale tím bohužel většina jeho předností na hřišti končila. Shodou okolností byl jednu dobu vůbec nejrychlejším hráčem v počítačové hře FIFA. To ale fanoušci Sparty asi příliš neocení.

Jonathan BiabianyFoto: Profimedia

Marc Overmars

V dresu Ajaxu Amsterodam, Arsenalu, Barcelony i nizozemské reprezentace na pozici křídelníka neúnavně proháněl obránce napříč celou Evropou. Po skončení aktivní kariéry sice úspěšně přešel do manažerské role, kde však se stejnou intenzitou začal prohánět sukně. Po sexuální aféře se nakonec musel stáhnout z velkého fotbalu.

Marc OvermarsFoto: Profimedia

Erling Haaland

Dlouho se mluvilo o tom, že trenérský mág Pep Guardiola nepotřebuje klasického hrotového útočníka. Jenže před touto sezonou si „jeho“ Manchester City pořídil možná toho nejlepšího –norského snipera Erlinga Haalanda. Ten při debutové sezoně v Premier League nasázel v 35 zápasech neuvěřitelných 36 gólů. Od blonďatého vikinga nečekejte žádné přešlapovačky nebo jiné finesy, soupeře ničí totální rychlostí a dynamikou.

Erling HaalandFoto: Phil Bryan/News Images

Dvojitou!

Rychlost není důležitá jen při fotbale. Nový akciový fond Double Speed rizikový nabízí unikátní strategii, která bude cílit na dvojnásobné zhodnocení oproti hlavním akciovým trhům.

Pokud máte tři roky do důchodu, vaše investiční strategie je jasná. Zabetonovat a ubránit výsledek.

Jestli máte většinu hracího času ještě před sebou, vyplatí se být agresivní a důrazný a útočit. Takový – dynamický – je i fond Double Speed rizikový. Může se stát, že okolnosti budou chvílemi proti vám, že se hodnota portfolia propadne – ale je spousta času srovnat, otočit, zvítězit. Na vaší straně hrajou ti nejlepší útočníci vybíraní z celého světa. A navíc jich na hřiště můžete poslat dvakrát víc.

„Naše myšlenka byla následující: Když víte, že akciové trhy dlouhodobě rostou rychlostí osm procent za rok, proč si jich nekoupit dvakrát tolik?“ říká trenér fondu portfoliomanažer Martin Mašát o strategii, se kterou míří na dvojnásobný výnos proti tomu, jak se bude měnit cena akcií.

Jenže kde na to vzít? Půjčit si. Půjčku si samozřejmě nebere zákazník, ale přímo fond. Je to trik, který používají investoři do nemovitostí, ale i nebezpečný nástroj, na který doplatil nejeden spekulant. Vždycky jde ale o míru: spekulanti si na investice půjčují desetinásobky. A to je jiná liga. Pralesní.

Kde nakupovat

Můžete se snažit objevit budoucí hvězdy. Vyškrábnout si talent z Šeriffu Tiraspol, FCSB Bukurešť nebo Panathinaikos Athény. Anebo prostě vsadíte na osvědčenou, prověřenou kvalitu a budete se orientovat na řekněme Manchester United, Real Madrid a Ajax Amsterodam.

Fond Double Speed jde druhou cestou: vybírá si do kádru pestrý mix akcií z celého světa, aby měl hráče všech typů, ale vyhýbá se neřiditelným rizikům okrajových trhů. „Ve fondu budeme mít plně celosvětově diverzifikované portfolio, jen s dvojnásobnou vahou, než je investice klienta,“ říká Mašát.

Jako kdyby ve vašich barvách nastoupily na hřiště dva týmy naráz.


Tento text vznikl ve spolupráci s finanční skupinou Partners.

Související články

Liga národů ve velkém přehledu. Tabulka a další zápasy Česka

Jaké další zápasy čekají Česko v Lize národů? Jak si národní tým stojí v tabulce? A proč se tahle soutěž vůbec hraje a jak se z ní dá dostat na mistrovství světa v roce 2026? Odpovídáme v přehledném souhrnu.

Reprezentace

Na Strahově chceme hrát v roce 2032. Na Letnou se nevejdeme, říká sparťanský šéf Křivda

Rozhovor s generálním ředitelem Sparty Tomášem Křivdou o stavbě nového stadionu na Strahově a stěhování z Letné, ekonomických efektech účasti v Lize mistrů, ale i odchodu Briana Priskeho a nastavování klubové kultury.

Rozhovor

Kvalifikace MS 2026 pod lupou: Kdy bude los a jak se hraje?

Reprezentaci čekají další zápasy Ligy národů, přes kterou může také vést cesta na mistrovství světa v roce 2026. Opravdová kvalifikace se bude hrát v roce 2025 a baráž v březnu 2026. Řekneme si podrobně, jak to vše bude probíhat a kolik míst má na rozšířeném šampionátu Evropa.

Reprezentace
Popup se zavře za 8s