Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Lužánky ještě mají naději. Brno řeší rekonstrukci Srbské i nový stadion

03. červenec 2023
Sdílejte:
Brno oznámilo stomilionovou rekonstrukci stadionu na Srbské, kde hraje Zbrojovka. Znamená to, že jsou Lužánky mrtvé? A bude mít jihomoravská metropole někdy nový stadion? Zjišťovali jsme.
35 tisíc lidí si v roce 2015 přišlo zavzpomínat na fotbal na stadionu Za Lužánkami. Loučil se tu tenkrát s kariérou Petr Švancara, který nechce legendární stadion nechat padnout ani dnes.Foto: Anna Vavríková / Mafra / Profimedia

Ještě v březnu to na jednání brněnského zastupitelstva vypadalo, že je osud legendárního stadionu Za Lužánkami jasný. Radní pro sport Tomáš Aberl (TOP 09) tehdy uvedl, že podle statického posudku jsou tribuny chátrajícího stadionu v takovém stavu, že je nebezpečné na místě cokoli podnikat a není možné ho opravit. Například titulek na webu irozhlas.cz tak mluvil jasně: Brno je pro demolici.

Jenomže rozhodnuto ještě není. Jak zjistila redakce webu Footballclub.cz Aberl tehdy nebyl přesný. Citoval totiž pouze z dílčí zprávy firmy, která se o stadion stará. Komplexní statický posudek stadionu Za Lužánkami teprve vzniká a stadion, na který v sezoně 1996/97 chodilo na první ligu v průměru rekordních 21 659 diváků, má podle brněnského magistrátu ještě naději, že se na něm někdy fotbal hrát bude.

Jak to tedy teď se stadionem Za Lužánkami vypadá? Počítá magistrát v nějakém dlouhodobějším výhledu, že se tam brněnský fotbal někdy vrátí, že by tam vyrostl nový stadion? Nebo s tímto místem mají v Brně jiné plány? „Aktuálně je na fotbalovém stadionu Za Lužánkami prováděn odborný stavebně-technický průzkum, abychom měli představu, v jakém stavu se tato stavba opravdu nachází,“ říká Anna Dudková z tiskového střediska brněnského magistrátu. Hotový by průzkum měl být někdy na podzim.

Související články

Další stanice Liga mistrů. Jsme nejlepší v Česku, užívá si Priske titul

Zatímco si Brian Priske užívá úspěch, který se naposledy ve Spartě podařil ještě Ivanu Haškovi, Jindřich Trpišovský ví, že zapsal neúspěch.

Česká liga

Glosář Luďka Mádla: Další stanice Liga mistrů. Priske Spartu pořád zlepšuje

Obhajobě titulu položila Sparta lepší základy v prvních poločasech, jejím fanouškům pokazil oslavy tvrdý zákrok policie a Zlín už se možná v lize kalibrované čáry nedočká.

Glosář

Bundesligová tečka: Legendární Leverkusen, nováček do Evropy a záchrana na poslední chvíli

Bayer Leverkusen je definitivně neporaženým mistrem, Stuttgart s Hoffenheimem sestřelily Bayern na třetí místo, Heidenheim míří do Evropy a v Berlíně se bude Bundesliga hrát i příští sezonu. To nejdůležitější z posledního bundesligového kola přináší další díl seriálu Die Liga.

Die Liga
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.