Zajíc na EURO by Football Club! Nejlepší průvodce turnajem. Objednat zde

Když fotbal píše dějiny. Na tuhle válku by se jinak zapomnělo

13. červenec 2023
Sdílejte:
Souboj o mistrovství světa to byl drsný, ale válku nerozpoutal, jak je to často zkratkovitě, ale hlavně zcela mylně interpretováno. Proč se válka mezi Hondurasem a Salvadorem, ke které došlo právě v tomto čase před 54 lety, rozhořela a jak jí byl přilepen přívlastek fotbalová?
Honduraští vojáci jsou na fotce z 13. července 1969 připravení k boji.Foto: Profimedia

27. června 1969. Třetí a rozhodující mač mezi Hondurasem a Salvadorem na neutrální půdě o postup do další fáze kvalifikace o mistrovství světa v Mexiku dospěl do prodloužení. Běžela 111. minuta, když si salvadorský útočník Mauricio Rodríguez zvaný Pipo naběhl na přihrávku do pokutového území a dostal balon za soupeřova brankáře. Gól, který rozpoutal čtyřdenní krvavý konflikt mezi středoamerickými sousedy? Ale kdepak.

Předehra boje

„Tak ho stigmatizují lidé v zahraničí, ale tahle válka by se uskutečnila, ať už bych skóroval, anebo ne,“ vzpomínal na duel po padesáti letech pro BBC autor branky, která definitivně vyřadila Honduras ze hry a posunula Salvador dál v jeho nakonec úspěšné cestě k premiérovému vystoupení na MS.

Související články

„Už nejsme malá země.“ Slovenské sebevědomí zvedl nečekaný hrdina

Slováci už se nepovažují za outsidery. Velkou zásluhu na tom má italský trenér Francesco Calzona. Máme pro vás pohled na novou éru tamější reprezentace přímo ze Slovenska od reportéra Lukáše Vráblíka.

Cesta na Euro

Koller mě dost urážel, vzpomíná na bundesligové souboje Gabriel

Petr Gabriel se pro deník Sport rozpovídal o své kariéře. Překvapivé vzpomínky přitom odvyprávěl na duely proti Janu Kollerovi.

Bundesliga

Anglie, Francie, nebo třeba Španělsko. Pokud Česko postoupí, půjde na favority

Pokud Česko zvládne středeční zápas s Tureckem a postoupí do osmifinále, dostane vítěze skupin B, C, nebo D. Lehcí soupeři to každopádně nejsou.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.