Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Když fotbal píše dějiny. Na tuhle válku by se jinak zapomnělo

13. červenec 2023
Sdílejte:
Souboj o mistrovství světa to byl drsný, ale válku nerozpoutal, jak je to často zkratkovitě, ale hlavně zcela mylně interpretováno. Proč se válka mezi Hondurasem a Salvadorem, ke které došlo právě v tomto čase před 54 lety, rozhořela a jak jí byl přilepen přívlastek fotbalová?
Honduraští vojáci jsou na fotce z 13. července 1969 připravení k boji.Foto: Profimedia

27. června 1969. Třetí a rozhodující mač mezi Hondurasem a Salvadorem na neutrální půdě o postup do další fáze kvalifikace o mistrovství světa v Mexiku dospěl do prodloužení. Běžela 111. minuta, když si salvadorský útočník Mauricio Rodríguez zvaný Pipo naběhl na přihrávku do pokutového území a dostal balon za soupeřova brankáře. Gól, který rozpoutal čtyřdenní krvavý konflikt mezi středoamerickými sousedy? Ale kdepak.

Předehra boje

„Tak ho stigmatizují lidé v zahraničí, ale tahle válka by se uskutečnila, ať už bych skóroval, anebo ne,“ vzpomínal na duel po padesáti letech pro BBC autor branky, která definitivně vyřadila Honduras ze hry a posunula Salvador dál v jeho nakonec úspěšné cestě k premiérovému vystoupení na MS.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák

Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.