Chybí trenéři pro mládež. Pracujeme na tom, zvedáme i kvalitu, říká Vlk za FAČR

24. listopad 2023
Sdílejte:
Od začátku roku 2023 je Martin Vlk vedoucím úseku trenérů a vzdělávání na FAČR. Zkušenosti získal v Kanadě, kde se této oblasti také věnoval. Před sebou má těžký úkol – zajistit lepší podmínky pro trenéry, kteří pomohou fotbalu nejen přežít, ale ideálně i k lepší budoucnosti. V rozhovoru vysvětluje, co pro to dělá.
Ilustrační fotka z fotbalového kempu v Říčanech (srpen 2021).Foto: Profimedia

Když se s představiteli menších klubů, kteří dělají amatérský fotbal, bavím, často zmiňují jako jeden z obvyklých problémů chybějící trenéry. Vnímáte to na Fotbalové asociaci CŘ (FAČR) podobně, je v Česku nedostatek fotbalových trenérů?

Za mě je to o tom, dát tu otázku do kontextu. Když se bavíme třeba o profesionálním fotbale, tak tam si podle počtu držitelů aktivních licencí troufnu říct, že máme dostatek trenérů k počtu týmů na nejvyšší úrovni. Tam problém není ani u mládeže ani u dospělých. Ale souhlasím, že v grassroots, v prostředí menších klubů nám trenéři schází a je potřeba jich mít víc.

Ve strategických dokumentech má FAČR uvedeno, že v roce 2022 bylo 13 905 trenérů a v roce 2027 jich má být 15 tisíc. Jak chcete zastavit propad počtu trenérů, ke kterému v posledních letech došlo? Jaké konkrétní kroky podnikáte?

Faktorů je víc. Úbytek trenérů z posledních let byl hlavně z covidové doby. Tam došlo ke skoku dolů, kdy se prostě zastavila celá společnost včetně sportu a někteří se k němu už nevrátili. To by se všechno mělo postupně dostat zpět, už se to děje a netýká se to jen trenérů, ale je to vidět i na počtech hráčů.

Související články

Kolik bodů stačí na postup? Historie říká, že je třeba porazit Turky

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Euro 2024
Aktualizováno

Proč máme ošklivější dresy než Albánie? A co nejvíc ovlivňuje byznys s fotbalovými trikoty?

Kdo má nejhezčí a nejošklivější dresy Eura? Jak dnes pracují kluby s designem dresů a dalšího merche? V čem se liší menší výrobci od obřích brandů? A proč se design a střih dresů za poslední tři dekády tolik proměnil? O tom jsme si povídali s novinářem Martinem Vaitem z iSport.cz a ředitelem yoursport Pavlem Hodkem.

Podcast

Velký taktický rozbor: Proč bylo Česko tak pasivní? A proč by měl jít do hry Jurásek za Douděru?

Čím Portugalci Česko překvapili? Kde měli hráče navíc? Jak na to reagoval trenérský tým Ivana Haška? Udělal dobře? A na čem se dá stavět proti Gruzii a Turecku a co se naopak musí změnit?

Taktika
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.