Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Chybí trenéři pro mládež. Pracujeme na tom, zvedáme i kvalitu, říká Vlk za FAČR

24. listopad 2023
Sdílejte:
Od začátku roku 2023 je Martin Vlk vedoucím úseku trenérů a vzdělávání na FAČR. Zkušenosti získal v Kanadě, kde se této oblasti také věnoval. Před sebou má těžký úkol – zajistit lepší podmínky pro trenéry, kteří pomohou fotbalu nejen přežít, ale ideálně i k lepší budoucnosti. V rozhovoru vysvětluje, co pro to dělá.
Ilustrační fotka z fotbalového kempu v Říčanech (srpen 2021).Foto: Profimedia

Když se s představiteli menších klubů, kteří dělají amatérský fotbal, bavím, často zmiňují jako jeden z obvyklých problémů chybějící trenéry. Vnímáte to na Fotbalové asociaci CŘ (FAČR) podobně, je v Česku nedostatek fotbalových trenérů?

Za mě je to o tom, dát tu otázku do kontextu. Když se bavíme třeba o profesionálním fotbale, tak tam si podle počtu držitelů aktivních licencí troufnu říct, že máme dostatek trenérů k počtu týmů na nejvyšší úrovni. Tam problém není ani u mládeže ani u dospělých. Ale souhlasím, že v grassroots, v prostředí menších klubů nám trenéři schází a je potřeba jich mít víc.

Ve strategických dokumentech má FAČR uvedeno, že v roce 2022 bylo 13 905 trenérů a v roce 2027 jich má být 15 tisíc. Jak chcete zastavit propad počtu trenérů, ke kterému v posledních letech došlo? Jaké konkrétní kroky podnikáte?

Faktorů je víc. Úbytek trenérů z posledních let byl hlavně z covidové doby. Tam došlo ke skoku dolů, kdy se prostě zastavila celá společnost včetně sportu a někteří se k němu už nevrátili. To by se všechno mělo postupně dostat zpět, už se to děje a netýká se to jen trenérů, ale je to vidět i na počtech hráčů.

Související články

Video: Fantastický kung-fu gól české lvice Bartoňové

Možná nejhezčí gól české fotbalové reprezentace za poslední roky. Výstavním akrobatickým kopem ho v zápase s Jižní Koreou dala Eva Bartoňová. Přesvědčte se sami.

Girl Power

Video: Nejbizarnější střídání všech dob. Připomeňte si, jak Kepa poslal trenéra do háje

Dnes je to přesně pět let, kdy španělský brankář Kepa Arrizabalaga předvedl věc, která se v dnešním profesionálním fotbale jen tak nevidí. Ignoroval svého trenéra a odmítl při střídání opustit hřiště. To všechno minutu před koncem prodloužení finálového zápasu prestižního Carabao Cupu.

Zábava

Video: Parádní gól a prapodivná oslava. Xhaka táhne Leverkusen k titulu

Výbuch radosti a pak pořádné zatrnutí. Záložník Bayeru Leverkusen Granit Xhaka si po parádní gólové střele vystřelil i ze všech na stadionu včetně trenéra Alonsa a lékařského týmu.

Bundesliga
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.