Když se s představiteli menších klubů, kteří dělají amatérský fotbal, bavím, často zmiňují jako jeden z obvyklých problémů chybějící trenéry. Vnímáte to na Fotbalové asociaci CŘ (FAČR) podobně, je v Česku nedostatek fotbalových trenérů?
Za mě je to o tom, dát tu otázku do kontextu. Když se bavíme třeba o profesionálním fotbale, tak tam si podle počtu držitelů aktivních licencí troufnu říct, že máme dostatek trenérů k počtu týmů na nejvyšší úrovni. Tam problém není ani u mládeže ani u dospělých. Ale souhlasím, že v grassroots, v prostředí menších klubů nám trenéři schází a je potřeba jich mít víc.
Ve strategických dokumentech má FAČR uvedeno, že v roce 2022 bylo 13 905 trenérů a v roce 2027 jich má být 15 tisíc. Jak chcete zastavit propad počtu trenérů, ke kterému v posledních letech došlo? Jaké konkrétní kroky podnikáte?
Faktorů je víc. Úbytek trenérů z posledních let byl hlavně z covidové doby. Tam došlo ke skoku dolů, kdy se prostě zastavila celá společnost včetně sportu a někteří se k němu už nevrátili. To by se všechno mělo postupně dostat zpět, už se to děje a netýká se to jen trenérů, ale je to vidět i na počtech hráčů.
Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.
Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?
Vyznáte se v aktuálním fotbalovém dění? I to prověří tento kvíz. Projdeme si přední fotbalové ligy a vy nám řeknete, jestli už v nich znají svého mistra.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!