Londýn a Paříž. Dvě z největších evropských měst. Centra kultury, obchodu, diplomacie. A taky fotbalu. V britské metropoli sídlí čerství šampioni z mistrovství světa klubů. Hlavní město Francie je zase domovem úřadujícího vítěze Ligy mistrů. V rámci fotbalové mapy starého kontinentu dokonalý status quo, chtělo by se říct.
Realita je samozřejmě jiná. Londýn je fotbalové centrum, jakých bychom na světě našli málo. V nadcházejícím ročníku Premier League bude působit hned sedm klubů, které mají trvalou adresu právě v hlavním městě. Není to žádná novinka, týmy jako Chelsea, Arsenal, Tottenham, West Ham nebo Crystal Palace patří v anglické lize mezi stálice. Další slavné adresy, třeba Queens Park Rangers nebo Millwall, najdeme pevně usídlené o soutěž nebo dvě níž.
Zato v Paříži? Už dlouhé roky jedno a to stejné jméno. Zatímco v Ligue 1 se alespoň jednou za čas objeví někdo, kdo dokáže dominanci PSG aspoň na chvíli vzdorovat, jeho pozice v ulicích hlavního města je už spoustu let neotřesitelná. Zvlášť od roku 2011, kdy vstup katarských investorů udělal z Les Parisiens mašinu na trofeje, platí, že fotbal v podání PSG je i fotbal v podání Paříže.
Bude to platit ještě dlouho. V nadcházející sezoně ale přeci jen o něco méně než ve všech předchozích. V Ligue 1 se totiž poprvé od začátku 90. let potkají dva pařížské týmy. Týmy, kterého toho mají společného víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Historii, finance, ambice. Mezi elitu se po dlouhých 46 letech vrací Paris FC. A nepřichází se jen zúčastnit.
Když Ligue 1 v roce 1932 vznikala, hrály v premiérovém ročníku hned čtyři pařížské celky. O tři dekády později se v kancelářích Francouzské fotbalové federace pořádaly schůzky na téma, jak v hlavním městě postavit alespoň jeden solidní klub. Fotbal se prostě v Paříži nikdy úplně nechytil. Ať už za to mohla válka, konkurence jiných sportů nebo prostě fakt, že francouzský přístup k této hře byl odjakživa rezervovanější, pod Eiffelovkou nepůsobil v 60. letech žádný tým, který by šlo v rámci země považovat za významný.
FFF proto přišla s plánem. Vznikla speciální komise s jediným cílem: vybudovat v Paříži pořádný klub. Neobešlo se to bez problémů, kvůli nedostatku prostředků to dokonce v jednu chvíli vypadalo na neúspěšnou misi. Trojici Fernand Sastre, Henri Patrelle a Guy Crescent, která měla nelehký úkol na starosti, tehdy zachránil až samotný Santiago Bernabéu. Poproste o pomoc Pařížany, zněla rada od prezidenta Realu Madrid.
Ukázala se jako správná. Přes 20 tisíc lidí přispělo na založení nového klubu a v srpnu 1969 oficiálně vzniklo Paris FC. Aby nemuselo začínat v nejnižších patrech fotbalové struktury, pokusilo se spojit s některým z existujících celků. Námluvy se Sedanem sice nevyšly, zato se Stade Saint-Germain, od roku 1904 působícím na západním předměstí Paříže, se už dohoda našla. Paris FC přineslo peníze, Stade SG zase hráče, trenéra, stadion a místo v druhé lize. Vzniklo Paris Saint-Germain.
Angličanky jsou dvojnásobné evropské šampionky. Vedle Německa jsou teprve druhou zemí, která zvládla titul obhájit. Opět se tak stalo pod vedením koučky Sariny Wiegmanové. Ta už titul předtím získala s rodným Nizozemskem v roce 2017 a slaví tedy vítězný hattrick!
Všem jde o hodně a všichni tři čeští zástupci jsou před odvetami druhých předkol ve složité situaci. Projděte si v přehledu pro nový týden, kde všechny tři velmi důležité zápasy naladíte. Oproti prvním zápasům se u odvet Plzně a Baníku mění vysílatel.
Sparta má první výhru v nové sezoně. Rodila se složitě až po obratu ve druhé půli proti dobře hrající Mladé Boleslavi. Panenkou rozhodl v samém závěru z penalty kapitán Lukáš Haraslín. Kopal ji až po zásahu od videa. Prohlédněte si celou situaci a řekněte nám v anketě, jestli byla správně nařízená?
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!