Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Místo špílmachrů univerzálové. Euro ilustruje proměnu společnosti

01. červenec 2021
Sdílejte:
Euro je báječná zábava pro stovky milionů lidí a dobrý výdělek pro vyvolené, ale i užitečný obraz možného fungování společnosti, která se proměňuje před očima. Fotbal je rychlejší, dynamičtější, zkrátka modernější než kdykoliv předtím.
Foto: Shutterstock

Pro všechny, kdo kdysi vyhlásili konec modernity a její tvůrčí schopnosti, je Euro 2021 (či 2020, jak chcete) rána do hlavy. Nic takového se nekoná. Na prudké proměně fotbalové hry je naopak vidět, že všechno, co si moderna přičetla k dobrému, se neustále zlepšuje a dál mohutní.

Rychlost, s níž se dnes hraje, se podobá rychlosti blesku. Během pár sekund se z útoku stává protiútok, fotbalisté připomínají spíše sprintery či atlety než milované špílmachry, kteří po trávníku dříve jen chodili. Snad aby mohli v klidu poslat svou geniální přihrávku na gól.

Dnes by neměli šanci. O míč by přišli ještě dřív, než by se rozhlédli po hřišti.

Euro 2021? Týmová souhra

Fotbal je přesně takový, jaká je společnost. Žijeme v době mžiku, který bere dech. O to zajímavější je sledovat, jaké strategie hry jednotlivé týmy volí, aby ve věku sekundy dokázaly bránit i útočit skoro najednou. A hlavně nakonec i vyhrát.

Související články

Krásné zápasy teprve přijdou. Start ligy očima trenérů

Sparta herně nepřesvědčila, ale brala tři body. Slavia herně nepřesvědčila a má jen bod. Baník prohrál v Ďolíčku a Plzeň s i z Prahy naopak odvezla tři body. A Jan Kliment dal rovnou možná gól sezony. Začala liga, takhle zápasy zhodnotili trenéři.

Česká liga

Friisova Sparta. Jak moc bude jiná?

Sparta platí daně za úspěchy. A začátek téhle sezony může být rozhodující v tom, jak moc to bude bolet. Musí se zákonitě proměnit a už se to děje. Navíc v době, kdy má celý klub po složité letní přípravě práce jako na kostele. Na co všechno si musí obhájce titulu dávat pozor?

Sparta

Horké francouzské léto skončilo. Kluby už se nemusí bát bankrotu

Nová sezona francouzské Ligue 1 začíná za čtyři týdny. Bez Mbappého, Aubameyanga, Ben Yeddera nebo Lenyho Yora. A zároveň s pořádně utáhnutými opasky u většiny klubů. Ještě pár dnů zpátky totiž neměla prodaná televizní práva na období 2024 až 2029. Nakonec se to povedlo, ale...

Ligue 1
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.