Zažijte Fotbal jinak! Vstupenky na akci FC v prodeji zde

Nikoho nezajímá, co si myslíte. Italský sen (i utrpení) Lukáše Vorlického

14. srpen 2023
Sdílejte:
V 15 letech odešel do Itálie a letos v 21 debutoval v Serii A. Mezitím se Lukáš Vorlický potýkal a dál potýká se zdravotními problémy, které ho už dostávaly na hranu. Byl sám s hlavou plnou pochybností. V rozhovoru odhaluje, kde bere sílu. „I kdyby fotbal nevyšel, zkušenosti z Itálie mi nikdo nevezme,“ říká.
Lukáš Vorlický při svém debutu v Serii A v únoru na hřišti Lecce.Foto: Profimedia

Jak se k vám v 15 letech dostala nabídka na přesun z Brna do Itálie? Kdo to zprostředkoval?

Buď máte agenta, který vás doporučí nějakým klubům, nebo vás osloví samy. Já měl nabídky od klubů, které si mě samy vyhledaly a vyskautovaly. Když se následně řešil přestup, byl u toho jeden manažer, který mi pomáhal i po příchodu do Itálie. Chvíli mě zastupoval, ale neměl jsem s ním žádnou smlouvu. V tu dobu na to hodně dohlížel táta (Jiří Vorlický hrál druhou ligu za Poštornou nebo Most a má i dva prvoligové starty za Drnovice, teď trénuje Blansko v MSFL – poznámka redakce), protože mi bylo teprve patnáct a moc dobře věděl, jak fotbalový obchod funguje. Kdybych ho v tu dobu neměl vedle sebe, tak je dost možné, že by o mé budoucnosti rozhodovali jiní.

Byla Itálie vaše vysněná destinace?

Neměl jsem žádnou vysněnou. Od 12 let bylo mým snem jít do zahraničí a za tím jsem si šel. Měl jsem možnost podepsat smlouvu ve Zbrojovce nebo jít do Prahy. Nad tím jsem ale v tu dobu ani nepřemýšlel. Zpětně to vyhodnocuju jako chybu, že jsem si alespoň nevyslechl i jiné varianty. Ale i tak si stojím za tím, že jsem udělal s odchodem do Bergama dobře. Názorů a pohledů vždy bylo a bude spoustu. Nejvíc oceňujeme ty, kteří jsou na očích všem, hvězdy. Za každým sportovcem nebo člověkem je však jedinečný příběh, cesta, minulost, a to zajímá málokoho.

Jak to bylo s italštinou, dělala vám problémy? Dostal jste od klubu člověka, který vám pomáhal se aklimatizovat v novém prostředí?

Ubytování nebo stravování je zařízeno od klubu přímo v akademii. Co se týče jazyka, tak Italové neumí anglicky téměř vůbec, takže jsem se musel naučit italsky co nejdřív. Asi za půl roku jsem mluvil plynule a dneska mluvím italsky skoro jako česky.

Související články

Bude se hrát, nebo jen běhat? Zápas podzimu očima expertů

Oba vedou ligu se stejným počtem bodů, oba kluby vstoupily vítězně do Evropské ligy. V neděli na sebe narazí poprvé v této sezoně. Má tohle derby favorita? A s čím do něj Brian Priske a Jindřich Trpišovský půjdou? Ptáme se fotbalových znalců.

Derby

Cesta za snem startuje. Češky hrají o vyšší ligu i Euro

Muži odehráli už tři ročníky, ženám startuje premiérová Liga národů. Češky jsou ve druhé ze tří lig a když se dostanou výš, budou mít lepší vyhlídky na premiérový postup na velký turnaj.

Ženský fotbal

Harry průkopník. Bude jako Jordan?

Kdo by nechtěl kopat jako hvězda. Byznysoví lídři to vědí a tak Harry Kane nezměnil jen klub.

Přímák
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.