Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Nikoho nezajímá, co si myslíte. Italský sen (i utrpení) Lukáše Vorlického

14. srpen 2023
Sdílejte:
V 15 letech odešel do Itálie a letos v 21 debutoval v Serii A. Mezitím se Lukáš Vorlický potýkal a dál potýká se zdravotními problémy, které ho už dostávaly na hranu. Byl sám s hlavou plnou pochybností. V rozhovoru odhaluje, kde bere sílu. „I kdyby fotbal nevyšel, zkušenosti z Itálie mi nikdo nevezme,“ říká.
Lukáš Vorlický při svém debutu v Serii A v únoru na hřišti Lecce.Foto: Profimedia

Jak se k vám v 15 letech dostala nabídka na přesun z Brna do Itálie? Kdo to zprostředkoval?

Buď máte agenta, který vás doporučí nějakým klubům, nebo vás osloví samy. Já měl nabídky od klubů, které si mě samy vyhledaly a vyskautovaly. Když se následně řešil přestup, byl u toho jeden manažer, který mi pomáhal i po příchodu do Itálie. Chvíli mě zastupoval, ale neměl jsem s ním žádnou smlouvu. V tu dobu na to hodně dohlížel táta (Jiří Vorlický hrál druhou ligu za Poštornou nebo Most a má i dva prvoligové starty za Drnovice, teď trénuje Blansko v MSFL – poznámka redakce), protože mi bylo teprve patnáct a moc dobře věděl, jak fotbalový obchod funguje. Kdybych ho v tu dobu neměl vedle sebe, tak je dost možné, že by o mé budoucnosti rozhodovali jiní.

Byla Itálie vaše vysněná destinace?

Neměl jsem žádnou vysněnou. Od 12 let bylo mým snem jít do zahraničí a za tím jsem si šel. Měl jsem možnost podepsat smlouvu ve Zbrojovce nebo jít do Prahy. Nad tím jsem ale v tu dobu ani nepřemýšlel. Zpětně to vyhodnocuju jako chybu, že jsem si alespoň nevyslechl i jiné varianty. Ale i tak si stojím za tím, že jsem udělal s odchodem do Bergama dobře. Názorů a pohledů vždy bylo a bude spoustu. Nejvíc oceňujeme ty, kteří jsou na očích všem, hvězdy. Za každým sportovcem nebo člověkem je však jedinečný příběh, cesta, minulost, a to zajímá málokoho.

Jak to bylo s italštinou, dělala vám problémy? Dostal jste od klubu člověka, který vám pomáhal se aklimatizovat v novém prostředí?

Ubytování nebo stravování je zařízeno od klubu přímo v akademii. Co se týče jazyka, tak Italové neumí anglicky téměř vůbec, takže jsem se musel naučit italsky co nejdřív. Asi za půl roku jsem mluvil plynule a dneska mluvím italsky skoro jako česky.

Související články

Český sport jde s dobou a digitalizuje. Platformu EOS používá už 500 klubů

Přibývá sportovních klubů, které se při správě veškeré agendy spoléhají na moderní technologie a digitalizaci. Výjimkou není ani amatérský fotbal. Funkcionářům i členům oddílu totiž zbyde víc času na sport samotný.

Tiskové zprávy

Žádný návrat do Bayernu. Nagelsmann prodloužil u německého nároďáku

Julian Nagelsmann se po Euru do Bayernu nevrátí, jak se o tom v poslední době hojně spekulovalo. Místo toho šestatřicetiletý trenér prodloužil smlouvu jako kouč národního týmu. A to až do roku 2026, do příštího MS.

Cesta na Euro

Zlomí Kane prokletí? A má k triumfu v Lize mistrů blíž Mbappé, nebo Bellingham?

Liga mistrů během čtvrtfinálových bojů znovu ukázala své kouzlo. Je Bayern v menší krizi, než píší média? Bylo vystoupení Realu ostudou, nebo účel světil prostředky? A kdo má nejlíp nakročeno k celkovému triumfu? Vše o vrcholné fázi prestižní soutěže rozebírá nový díl FC podcastu.

Podcast
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.