Messi, nebo Haaland? Zlatý míč je ve správných rukou

01. listopad 2023
Sdílejte:
Vítězem Zlatého míče se stal Lionel Messi. Zaslouženě, nebo je to celé fraška? Měl vyhrát norský gólostroj Erling Haaland? Nejdiskutovanější téma posledních dnů rozebírá ve svém komentáři autor Football Clubu Jan Pikous.
To jsem nečekal.Foto: Profimedia

Lionel Messi získal v pondělí večer svůj osmý Zlatý míč. To ale určitě víte, pokud jste začátek týdne nestrávili pod kamenem. A i tam by se k vám tahle zpráva pravděpodobně odněkud dostala. Většího tématu totiž ve fotbalovém světě poslední tři dny nebylo. Je to samo o sobě bizarní, ale k tomu se dostanu později.

Úvodem splním povinnost a navážu na tisíce fanoušků i novinářů na sociálních sítích – vyjádřím se k výsledkům. Upřímně říkám, že s Messiho vítězstvím nemám problém. Malý Argentinec vyhrál mistrovství světa, na kterém byl nejlepším hráčem. Byl pod obrovským tlakem, veřejnosti, své vlastní země. I sebe samotného, když jel do Kataru s vědomím, že další šance na triumf už nepřijde. Zvládl to.

Jeho sezonu v PSG lze pak označit za velmi slušnou. Jistě, nikoliv impozantní, to by se muselo v Parku princů slavit vítězství v Lize mistrů. Obecně mi ale kombinace nejlepšího hráče mistrovství světa s velmi solidní klubovou sezonou přijde na Zlatý míč při znalosti poměrů dostačující. A tohle sousloví je třeba zdůraznit.

V roce, kdy se koná světový šampionát, vyhrává Zlatý míč velmi často hráč, který na něm hraje dobře a dojde v turnaji daleko. Platilo to vždycky. Od Josefa Masopusta v roce 1962, přes Zinédina Zidana v osmadevadesátém. O Fabiu Cannavarovi, který v Realu Madrid po přestupu z Juventusu v roce 2006 nikterak senzačně nehrál, ani nemluvě. Byl ale kapitánem mistrů světa.

Že je nespravedlivé, aby o vítězství v celoroční anketě rozhodoval jediný měsíc? Budiž, docela s vámi i souhlasím. Na druhou stranu, jedná se o zdaleka nejdůležitější sportovní událost na planetě, významem nesrovnatelnou s jakoukoliv jinou fotbalovou soutěží. Ostatně mi ukažte jednoho fotbalistu, který má ve sbírce titul mistra světa, ale nepovažuje ho za svůj největší kariérní úspěch. Nenajdete.

A především, tak to zkrátka je a lamentovat nad tím nedává valného smyslu. Pokud by Messi vypadl s Argentinou v osmifinále, Zlatý míč rozhodně nemá. On ale šampionát vyhrál a byl na něm nejlepším hráčem. To je mimochodem věc, která mě při procházení příspěvků na sociálních sítích lehce překvapuje. Vymezovat se proti vyzdvihování borců s povedeným šampionátem je jedna věc. Nerozumím ale tomu, proč někdo zpochybňuje Messiho výkony na samotném mundialu.

Sice už to bude skoro rok, co turnaj v Kataru začal, neměli bychom ale zapomínat, že to byl chlapík s číslem deset, kdo svůj tým k vítězství dovedl. Jistě, Emi Martínez vytáhl parádní zákroky, Fernandéz s Mac Allisterem skvěle pracovali ve středu pole a Julian Álvarez kouzlil v ofenzivě. Ono s deseti soustružníky by mistrovství světa nevyhrál ani Pelé.

Vzpomínky na Katar. Messi má Zlatý míč, protože pozlatil svou éru

Lionel Messi získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu sezony 2022/23. Anketu časopisu France Football vyhrál poosmé. Nejlepším brankářem je Emiliano Martínez. Na konci minulého roku získali třetí titul mistrů světa pro Argentinu. Tým, kterému vážně hrozilo vypadnutí ve skupině, nakonec odehrál skoro dokonalý turnaj. Připomeňte si tuhle jízdu z Kataru.

Přečíst

Tím jednoznačným lídrem, rozdílovým hráčem a naprosto klíčovou figurou byl ale bývalý hráč Barcelony. Zpochybňovat jeho zvolení nejlepším hráčem roku lze. Naznačovat ale, že na mundialu nebyl nejlepším hráčem turnaje, je za mě mimo mísu. Aspoň tak si katarský šampionát pamatuji.

Zpět ale k hlavní otázce. Zasloužil si Messi Zlatý míč, nebo ne? Osobně zastávám názor, že pokud s nějakou volbou (hráče v anketě, trenéra na lavičce) nesouhlasíte, měli byste nabídnout alternativu. V tomto ohledu ze všech stran slyším jména Erlinga Haalanda. Norský kanonýr prožil úžasnou sezonu, o tom není sporu. Zde se ale musím jeho navrhovatelů zeptat: Proč právě on?

Citizens šlapali jako skvěle namazaný stroj. Blonďatý přízrak byl jen jedním z výtečně fungujících koleček. Byť tím na úplném procesním výstupu, tedy v kolonce střelců. O co méně si ale na základě famózní klubové sezony Zlatý míč zaslouží Kevin De Bruyne nebo Rodri, který dokonce finále Ligy mistrů jedinou brankou rozhodl?

Famózní ročník zažil i Jack Grealish a bez stopera Rubena Diase by to nebyli Sky Blues. Proč by měl ze skrz naskrz fantastického týmu být takhle vytažen jediný hráč? Neměl by tedy trofej dostat Álvarez, který kromě treblu se City patřil i mezi nejlepší Argentince na mundialu?


Související články

Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

Zelená je tráva

Video: Vítězný gól Němců rozzlobil Maďary. Ptáme se: měl rozhodčí pískat faul?

Německo – Maďarsko 2:0. První gól dali Němci po situaci, proti které Maďaři protestovali u rozhodčího Makkelieho. Ten si však stál za svým a nerozporoval ho ani VAR, který vše zkoumal. Prohlédněte si Musialův gól a dejte vědět, jak vidíte spornou situaci.

Euro 2024

Glosář Luďka Mádla: Kéž by to byl jen špatný sen…

Tohle nebyla smolná prohra, ale krutá srážka s realitou, hodnotí úvodní vystoupení Česka na mistrovství Evropy reportér Luděk Mádl.

Glosář
Popup se zavře za 8s