Ženský tým Slavie se stále nachází ve stínu toho mužského, stejně to ostatně platí v Česku pro ženský fotbal jako celek. Přitom se může pochlubit úspěchy i vlastními osobnostmi. Víc o tom vyprávějí exponáty ze slávistického muzea.
Po převratu v roce 1948 vyráží nový komunistický režim do boje s profesionálním sportem rozhodnut nenechat kámen na kameni. Jednou z obětí tohoto procesu je i pražská Slavia, která postupně ztrácí stadion, jméno i dresy. Až s odstupem let se jí podaří navázat na zadupané dědictví a odrazit se k lepší budoucnosti.
Středoevropský pohár i Pohár dobročinnosti u nás patřily ve své době k nejprestižnějším klubovým trofejím, přičemž slávistický příběh, který si při příležitosti nedávného 130letého výročí připomínáme, obohatily každá po svém. Proto se vyplatí se na ně pořádně podívat.
John W. Madden a František Plánička jsou dodnes vnímáni jako synonyma fotbalové Slavie. Díky jejich houževnatosti, skromnosti a pozitivnímu přístupu je lze vnímat také jako spoluzakladatele českého sportovního profesionalismu. I o tom nám vypráví předměty z jejich pozůstalosti.
V listopadu slaví SK Slavia Praha 130. let od založení. Proč se na kulaté výročí nepodívat z jiné perspektivy a nepřevyprávět slávistický příběh s pomocí exponátů v klubovém muzeu? První text je věnován dvěma slávistickým trofejím, které nejsou za velké výhry, ale o to víc vás překvapí.