Nejlepší u nás!!! Fanoušci Baníku to myslí vážně

10. listopad 2022
Sdílejte:
Jít na fotbal je pro Ostraváky podobné jako jít do kostela. Modrobílé barvy zdejšího klubu spojují místní obyvatele jako nikde jinde v Česku. Baník tak zůstává fenoménem tuzemského fotbalu, přestože ho generace čerstvých třicátníků v podstatě nikdy neviděla vyhrávat trofeje.
Bílé peklo.Foto: Michal Beranek/CNC/Profimedia

Do dvacáté řady svého sektoru B7, kam si každý rok kupuje novou permanentní vstupenku, musí zdolat na dvě desítky schodů. Každý z nich dobře zná. Zavěšený do paže svého kamaráda a se slepeckou holí v ruce si musí dávat pozor na každý svůj krok.

Vážná nemoc tohohle chlapíka připravila v nejlepších letech o zrak prakticky ze dne na den, lásku k fotbalu mu ale vzít nedokázala. Když hraje Baník, jeho smutné a nemocné oči se na chvíli zase rozzáří.

Rád si s vámi vypráví o tom, jak kdysi s klubem svého srdce jezdil na výjezdy. Živě vzpomíná na zápasy i góly, které viděl. A vůbec nejraději má časy, kdy Baník hrával předkola evropských pohárů a on byl u toho přímo také na stadionech soupeřů.

Vlastně má svým způsobem i kus štěstí: Na rozdíl od mé generace čerstvých třicátníků si na tyhle úspěšné časy živě pamatuje, protože je mohl sám přímo s klubem taky prožít.

„Teď jsem nevidomý, už nevidím vůbec nic, ale na fotbal budu chodit dál. Ta atmosféra, ta hymna baníkovská…,“ hledá slova fanoušek David Procházka s obrovským zápalem v srdci. A taky na startu této sezony vyráží na stadion. Domácí zápasy si ani přes svůj vážný hendikep prakticky nikdy ujít nenechá, ty venkovní zase poslouchá doma u televize.

David je jedním z těch chacharů, kteří na tribuně nechávají vše. Je dvanáctým hráčem našeho týmu. Svým hlubokým hlasem zpívá všechny chorály, spílá sudím při sporných verdiktech, po gólech točí svou šálou nad hlavou a samozřejmě také lamentuje, když se týmu nedaří.

Pamatuje si přesně ligovou tabulku, včetně skóre týmu a jeho pronásledovatelů, takže za každého stavu v zápase bezpečně ví, jestli se Baníček na jeho konci posune výš, nebo propadne za své pronásledovatele.

Od svých kamarádů a fanoušků kolem sebe si o přestávce nechává číst rozhovory z programů, které sbírá, a během samotného utkání zase popisovat, co se zrovna děje na trávníku před ním. I když to už po letech života v černé tmě prý často dokáže vycítit stejně jako my. Pozná, když Baník hraje hezky, a moc dobře ví, když to stojí za starou belu.

„Ještěže jsem to dneska neviděl,“ říkal David na tribuně s nadhledem, když jsme na fotbale seděli vedle sebe naposledy. Všichni se zasmáli. Baník prohrál s Olomoucí 0:3. „Buď rád,“ odpovídali mu jeho kamarádi. Těšili se na novou sezonu a spolu s ní měli i nové naděje. A hned v prvním kole je přepadl pocit, že Baník ani letos o moc lepší než loni nebude. Stejně příště přijdou zas.

Příběh Davida Procházky a spousty dalších podobných šílenců, kteří si bez Baníku nedovedou svůj život představit, zachycuje i dokumentární film Nejlepší u nás!!! Ten u příležitosti stoletého výročí klubu odtajnil nejen to, co se děje v kabině fotbalového týmu během vypjatých okamžiků velkých ligových šlágrů, diváky nechal nahlédnout také do duše ostravských fanoušků, kteří jsou za svou oddanost obdivováni, často i právem nenáviděni.

Jsou zkrátka sví. A je jich tolik, že svým velkým srdcem nadále vytvářejí z Baníku fenomén, jakým by tento klub v Česku už dávno neměl být, pokud bychom se řídili sportovní stránkou věci.

Číslo 22

Byli jsme za Kloppem v Liverpoolu, za Trpišovským v Edenu a za Zemanem ve Foggii. K tomu jsme od znalců historie a Baníku dali do kupy sadu textů ke sto letům tohoto spícího obra. Naše číslo 22 je v top formě.

To chci vidět!

Ať už je to mladá učitelka angličtiny na místní základní škole, která na Baník vodí své žáky. Podnikatel z Prahy, kterého kdysi slavný celek omámil tak, že mu modrá krev v žilách proudí i dnes. Farář, který na farnosti kousek za Ostravou pořádá za Baník pravidelné mše, někdejší lídr kotle, který před lety na konci vyhroceného zápasu přímo na stadionu zkolaboval a dnes se vší vážností tvrdí, že za Baník už jednou svůj život položil, a když bude třeba, udělá to klidně znovu.

A samozřejmě nevidomý David. Každý z nich je tak jiný, přesto všechny jedno spojuje – láska k Baníku. Nepřetrhnutelné modrobílé pouto, jakýsi těžko uchopitelný vztah, který je pro sportovní nadšence z rázovitého regionu severní Moravy a Slezska tak typický.

Ať už jste přímo z Ostravy, z Třince, Karviné Frýdku nebo Místku či z Valašského Meziříčí, hrdý ostravský klub váš život pravidelně protíná. A to i v dobách, kdy zklamání bylo mnohem víc než radosti.

Jaké to je z pohledu fanouška Baníku sledovat vzestup kdysi provinčního klubu z Plzně? A naproti tomu slavit postup z druhé ligy jako titul? Jak vznikl legendární pokřik „Baník pičo! Baník pičo! F-C-B!“? A jak si fanoušci udržují naději, že jednou zase i doslovně bude platit další z jejich pokřiků o tom, že Baník je nejlepší u nás? Vše se dozvíte v kompletním textu, který najdete v posledním čísle (22) tištěného Football Clubu.

Baník má 100 let, my máme nové číslo!

A v něm najdete celý blok textů k baníkovskému výročí:

V pátek U Dubu

  • Filip Bláha vypráví příběh založení Baníku Ostrava a jeho etablování se na tuzemské fotbalové mapě

Je to tady tvrdé, ale upřímné

  • Michal Kvasnica poseděl s Romanem Srkalou a Romanem Popkem, historiky a autory knihy My jsme Baník

Nejlepší u nás!!!

  • Adam Sušovský a jeho pohled ze zákulisí fungování Baníku a jeho fanoušků při natáčení filmového dokumentu

Moje baníkovská jedenáctka

  • Karel Häring sestavil svůj bílomodrý tým snů

Baník je krev a chrám

  • Michal Koštuřík si povídal s ostravskou legendou Vernerem Ličkou

Chacharem v USA

  • Jan Woska a jeho vyznání fotbalové lásky za velkou louží
To musím mít!

Související články

Hašek prohrál spor se Spartou. Musí jí zaplatit téměř 2,5 milionu

Mezinárodní arbitráž definitivně vyřešila téměř tři roky trvající spor mezi Spartou a Martinem Haškem mladším. Ten dal výpověď neoprávněně.

Zprávy

Messi proti Maradonovi. Radost proti Mexiku ukazuje, že hraje o všechno

Argentinský kapitán Lionel Messi sice o víkendu svému týmu vystřelil šanci na přežití v turnaji, pokud se ale chce vyrovnat Maradonovi, musí v Kataru dovést Argentinu až na samotný vrchol.

MS Katar

Proč chybí Češi v Kataru? Šilhavého tým nemá jasný plán jako Dánsko nebo Wales

Češi se nedostali do Kataru i proto, že nemají pevné herní základy. Jaké jsou možnosti, když hrajete s jasně daným stylem, ukazují Dánsko a Wales. Tedy země s podobným potenciálem jako Česko, se kterými by se reprezentace měla porovnávat.

Taktika
Popup se zavře za 8s