Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Zabíjí data fotbalovou krásu? Vidíme věci jinak, říká „cifršpion“ Dobiáš

13. červen 2023
Sdílejte:
Fotbal je konzervativní sport. Málokdo o tom ví tolik, jako zakladatel společnosti 11 Hacks Jakub Dobiáš. Jaké překážky musí datový analytik překonávat? Proč i v Premier League dělají majitelé katastrofální rozhodnutí? Na to odpovídá v rozhovoru ze série o datové analýze.
Kdyby se v Manchesteru United řídili před sezonou 2016/17 daty, tak by Paula Pogbu za 105 milionů eur nepřivedli, ukazuje na konkrétní příklad v rozhovoru Jakub Dobiáš.Foto: Anton_Ivanov / Shutterstock

Začnu dotazem na jednu z důležitých zpráv z právě končicí sezony, která zdánlivě s daty nesouvisí, ale dojdeme k tomu… Když byl z Chelsea vyhozen trenér Graham Potter, kterého americký majitel Todd Boehly na podzim odkoupil za velké peníze z Brightonu, co jste na to říkal?

Zásadní je, kdo konkrétně řídil přestupovou politiku klubu. To byly totiž hrozně nekompetentní a nekoncepční rozhodnutí a těžko se hodnotí, jestli za to mohl Potter nebo ne.

V čem byl podle vás hlavní problém?

Celkově Blues přivedli strašně moc hráčů, navíc na pozice, které nebylo nutné doplňovat. Naopak se v ofenzivě vytvořil přetlak, kdy v Chelsea na jaře bylo snad osm v podstatě podhrotových hráčů. Běžně je vhodné za přestupové období udělat maximálně tři změny v základní sestavě. Není to zkrátka strategicky stavěné. Ta situace nakonec byla nezvládnutelná téměř pro kohokoliv, a zvláště pro Pottera, který i ve svých bývalých působištích potřeboval delší adaptační dobu, než se mu začalo výsledkově dařit.

Související články

Video: Den blbec! Anglický tým potopily v FA Cupu obří hrubky obrany

Fanoušci týmu Notts County nevěřili vlastním očím. Obrana jejich týmu ve včerejším utkání prestižního FC Cupu totálně vyhořela a darovala postup hostujícímu Shrewsbury.

Video

Počítáme koeficient: Český šampion do Ligy mistrů už za rok? I taková možnost existuje

České kluby v pohárové Evropě řádí. Koeficientové šílenství, nový formát Ligy mistrů a šance Slavie na přímý postup do ní už v příští sezoně. To vše shrnul Luděk Mádl v průvodci, který původně vyšel na stránkách jeho projektu Je to kulatý.

Koeficienty

Půl miliarda ročně za ligu? Výsledky tendru na vysílací práva přehledně

Česká liga už definitivně ví, kdo ji bude příštích pět let vysílat. Kolik za to O2 TV zaplatí? Co lize přinese dalšího kromě peněz? Proč dosud kluby v Česku dostávaly třikrát méně? A bude se liga dál jmenovat po Fortuně? Odpovídáme ve shrnujícím průvodci.

Peníze
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.