Zajíc na EURO by Football Club! Nejlepší průvodce turnajem. Objednat zde

Zabíjí data fotbalovou krásu? Vidíme věci jinak, říká „cifršpion“ Dobiáš

13. červen 2023
Sdílejte:
Fotbal je konzervativní sport. Málokdo o tom ví tolik, jako zakladatel společnosti 11 Hacks Jakub Dobiáš. Jaké překážky musí datový analytik překonávat? Proč i v Premier League dělají majitelé katastrofální rozhodnutí? Na to odpovídá v rozhovoru ze série o datové analýze.
Kdyby se v Manchesteru United řídili před sezonou 2016/17 daty, tak by Paula Pogbu za 105 milionů eur nepřivedli, ukazuje na konkrétní příklad v rozhovoru Jakub Dobiáš.Foto: Anton_Ivanov / Shutterstock

Začnu dotazem na jednu z důležitých zpráv z právě končicí sezony, která zdánlivě s daty nesouvisí, ale dojdeme k tomu… Když byl z Chelsea vyhozen trenér Graham Potter, kterého americký majitel Todd Boehly na podzim odkoupil za velké peníze z Brightonu, co jste na to říkal?

Zásadní je, kdo konkrétně řídil přestupovou politiku klubu. To byly totiž hrozně nekompetentní a nekoncepční rozhodnutí a těžko se hodnotí, jestli za to mohl Potter nebo ne.

V čem byl podle vás hlavní problém?

Celkově Blues přivedli strašně moc hráčů, navíc na pozice, které nebylo nutné doplňovat. Naopak se v ofenzivě vytvořil přetlak, kdy v Chelsea na jaře bylo snad osm v podstatě podhrotových hráčů. Běžně je vhodné za přestupové období udělat maximálně tři změny v základní sestavě. Není to zkrátka strategicky stavěné. Ta situace nakonec byla nezvládnutelná téměř pro kohokoliv, a zvláště pro Pottera, který i ve svých bývalých působištích potřeboval delší adaptační dobu, než se mu začalo výsledkově dařit.

Související články

„Už nejsme malá země.“ Slovenské sebevědomí zvedl nečekaný hrdina

Slováci už se nepovažují za outsidery. Velkou zásluhu na tom má italský trenér Francesco Calzona. Máme pro vás pohled na novou éru tamější reprezentace přímo ze Slovenska od reportéra Lukáše Vráblíka.

Cesta na Euro

Koller mě dost urážel, vzpomíná na bundesligové souboje Gabriel

Petr Gabriel se pro deník Sport rozpovídal o své kariéře. Překvapivé vzpomínky přitom odvyprávěl na duely proti Janu Kollerovi.

Bundesliga

Anglie, Francie, nebo třeba Španělsko. Pokud Česko postoupí, půjde na favority

Pokud Česko zvládne středeční zápas s Tureckem a postoupí do osmifinále, dostane vítěze skupin B, C, nebo D. Lehcí soupeři to každopádně nejsou.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.