Fotbal je i náš. Íránská fotbalová revoluce vrcholí

26. říjen 2022
Sdílejte:
Fotbálek na trávníku nebo návštěva zápasu na stadionu? Pro íránské ženy řadu desetiletí zapovězená zábava. Nebylo to tak přitom vždycky.
Trénink v jedné z dívčích akademií v Íránu.Foto: Profimedia

Melika Mohammadiová je jedna z nejznámějších íránských fotbalistek. Vyrostla v historickém Šírázu na jih od Teheránu, šestém největším městě v zemi. Když se její rodina přestěhovala do Spojených států, fotbal jí pomohl začlenit se do americké společnosti.

Zůstala však reprezentantkou Íránu a v roce 2015 se představila na Asijském poháru žen do 16 let v Číně. Přestože Írán nepodstoupil ze skupiny, získal cenné zkušenosti. Bylo to totiž vůbec poprvé od Islámské revoluce v roce 1979, kdy íránské hráčky mohly změřit své síly se zahraničními týmy v mezinárodních soutěžích.

Jejich národní tým od té doby sbíral zkušenosti. Zásadní úspěch však přišel v roce 2022 s kvalifikací na Asijský pohár žen v Indii. Íránky sice nepostoupili ze skupiny, kde měly proti sobě hráčky silných týmů z Číny a Tchaj-wanu, ale staly se konečně „viditelnými“ v Íránu.

Účast fotbalistek vzbudila nebývalý zájem íránského obyvatelstva. Především muži, kteří v Íránu nesmějí navštěvovat ženská sportovní utkání, se díky televizním přenosům mohli poprvé seznámit s národním týmem jejich žen. Do té doby se íránské fotbalistky v televizi neobjevovaly, stejně tak na billboardech a jiných médiích, vše bylo vyhrazeno pouze mužům-fotbalistům.

Mohammadiová a ženský národní tým pohltily i řadu z těch, kteří dosud ženskému fotbalu zrovna nefandili. „Přijímáme teď žádosti o rozhovory ze všech stran. Televize, rádio... všichni nás chtějí,“ řekla pro jihoafrické noviny New Frame.

„Fotbal je v Íránu obrovská věc. Rozhodně to ovlivnilo nejen ženy ve fotbale, ale i mimo něj. Jedna z našich hráček je maminka a na zápas přivedla své dítě. Díky tomu ženy vidí, že mít dítě není překážkou v tom, abyste dělaly věci, které chcete. Vaší rolí ve společnosti není jen být matkou,“ osvětlila genderový rozměr jejich společenského zviditelnění Mohammadiová.

Írán: Země v troskách. Vybublávají dlouho potlačené frustrace, ženy všech generací se spojily

Na začátku byl jeden špatně nasazený hidžáb. Kruté zacházení se zadrženou ženou a její zbytečná smrt ovšem vyvolaly protesty v celém Íránu a šíří se i Afghánistánem. Statečné ženy vedou povstání proti útlaku a požadují víc než konec povinného zahalování, chtějí zpátky svá práva.

Čtěte na sesterském webu Heroine.cz

Muži a ženy spolu

Přestože se ženský fotbal v Íránu nikdy netěšil takovému zájmu jako dnes, neznamená to, že by neměl žádnou minulost. Jeho začátky sahají až do sedmdesátých let 20. století před islámskou revoluci a před odchod íránského panovníka Muhammada Rézy Šáha Pahlavího ze země. Od roku 1970 vstupovaly ženy do lokálních i pouličních mužských týmů jako brankářky a někdy i jako hráčky – v Teheránu, ale také jiných íránských městech.

Jedna z nejstarších íránských hráček Betul Bágheriová popsala tuto dobu pro web Footballdokht takto: „Někdy jsme chodily hrát fotbal na ulici a někdy ve skupinách se svými manžely či bratry na hliněných hřištích, ale v roce 1970 nám bylo oficiálně povoleno trénovat bez mužů na antuce. Zpočátku jsme měly mnoho problémů, například muži přišli na tréninkové hřiště a rušili nás. Některým se nelíbilo, že trénujeme samy.“

S rostoucím zájmem žen o fotbal se tehdejší Íránská fotbalová federace rozhodla vyslat skupinu talentovaných žen do kurzů Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) pro fotbalové trenérky.

Proč po Islámské revoluci začínaly ženy s futsalem? Kdy mohly poprvé vyrazit na stadiony? Proč má milník íránského fotbalu výraznou berlínskou stopu? A jak může muž natáčet dokument o ženském fotbale, když nesmí na stadion? Proč musí íránské fotbalistky hrát s přikrývkou hlavy a jak je tato povinnost možná připravila o olympiádu? Vše se dozvíte v kompletním rozhovoru, který najdete v novém čísle (22) tištěného Football Clubu.

Klopp, Trpišovský, van der Vaart nebo Zeman. V aktuálním čísle (22) máme silnou sestavu. Byli jsme za nimi.

Kupuju!

Související články

Hašek prohrál spor se Spartou. Musí jí zaplatit téměř 2,5 milionu

Mezinárodní arbitráž definitivně vyřešila téměř tři roky trvající spor mezi Spartou a Martinem Haškem mladším. Ten dal výpověď neoprávněně.

Zprávy

Messi proti Maradonovi. Radost proti Mexiku ukazuje, že hraje o všechno

Argentinský kapitán Lionel Messi sice o víkendu svému týmu vystřelil šanci na přežití v turnaji, pokud se ale chce vyrovnat Maradonovi, musí v Kataru dovést Argentinu až na samotný vrchol.

MS Katar

Proč chybí Češi v Kataru? Šilhavého tým nemá jasný plán jako Dánsko nebo Wales

Češi se nedostali do Kataru i proto, že nemají pevné herní základy. Jaké jsou možnosti, když hrajete s jasně daným stylem, ukazují Dánsko a Wales. Tedy země s podobným potenciálem jako Česko, se kterými by se reprezentace měla porovnávat.

Taktika
Popup se zavře za 8s