kupte si v předprodeji knihu Fotbalové pohádky Zdeňka Folprechta 2

Video: 65 let od letecké katastrofy Manchesteru United

06. únor 2023
Sdílejte:
Dnes je smutné výročí mnichovské tragédie, při které havarovalo letadlo týmu Manchester United. Nepřežilo 23 pasažérů, z toho osm hráčů. Tehdy nejlepšímu britskému klubu trvalo dekádu, než se dostal zpět na vrchol.
Havarované letadlo na fotce z tragického dne, od kterého uplynulo 65 let.Foto: Profimedia

Před 65 lety se zastavil fotbalový svět. Při letecké katastrofě v Mnichově vyhasl život osmi hráčů tehdy nejlepšího anglického klubu Manchesteru United. Zastavený čas připomínají i takzvané mnichovské hodiny, jeden z památníků na manchesterském stadionu Old Trafford, které zamrzly v čase tří hodin a čtyř minut odpoledne, kdy nastala osudová tragédie.

K letecké katastrofě v Mnichově došlo 6. února 1958, kdy se let číslo 609 společnosti British European Airways zřítil při třetím pokusu o vzlet z rozbahněné dráhy na západoněmeckém letišti Mnichov-Riem.

Letadlo přepravovalo fotbalový tým Manchester United, přezdívaný Busby Babes, spolu s fanoušky a novináři. Na palubě tehdy bylo 44 osob, z nichž 20 zemřelo přímo na místě. Další zranění, někteří v kritickém stavu, byli převezeni do mnichovské nemocnice Rechts der Isar, kde později tři z nich zemřeli.

Tragická zastávka v Mnichově

Manchester United se vracel ze zápasu Evropského poháru (předchůdce pozdějšího Poháru mistrů evropských zemí, dnešní Ligy mistrů) v Bělehradě, kde vyřadil Crvenou zvezdu a postoupil do semifinále soutěže.

Protože by letoun Airspeed Ambassador nezvládl doletět bez natankování paliva přímo do Manchesteru, bylo zvoleno mezipřistání v Mnichově. Tam ale panovalo velmi špatné počasí a první dva pokusy o vzlet byly přerušeny. Pilot James Thain odmítl odložit let na druhý den a tak následoval třetí pokus. Poslední.

V té době už sněžilo a na konci dráhy se vytvořila vrstva břečky. Letadlo do ní najelo, ztratilo rychlost, nedokázalo včas vzlétnout a na konci dráhy prorazilo plot a narazilo do budovy. Ocasní část se odlomila a narazila do stodoly se zaparkovaným palivovým vozem, který se vznítil a explodoval. V obavě, že by i letadlo mohlo explodovat, začal Thain evakuovat cestující, zatímco brankář Harry Gregg pomáhal vytahovat z trosek přeživší.

Vyšetřování západoněmeckých letištních úřadů původně obvinilo Thaina s tím, že neodmrazil křídla letadla. Až později se zjistilo, že havárii způsobila vrstva rozmočeného sněhu na dráze, která letadlo příliš zpomalila a to nemohlo vzlétnout. Thainovo jméno bylo očištěno až v roce 1968, deset let po nehodě.

Legendy United

Tým Busbyho dětí, pojmenovaný podle legendárního trenéra Matta Busbyho, vyhrál v sezonách 1955/56 a 1956/57 anglický titul a věkový průměr kádru byl pouhých 21 a 22 let. Kostru mužstva tvořili výhradně odchovanci Manchesteru United. Dodnes se o nich mluví jako o jednom z nejlepších týmů, který kdy United měli.

Trenér Matt Busby leteckou havárii přežil a v dalších sezonách budoval nový tým, který by navázal na slávu zdevastovaného kádru. United nakonec mistrovský titul pod jeho vedením získali až v roce 1967, tedy takřka dekádu po mnichovském neštěstí.

Busbyho děti na fotce z roku 1957.Foto: Wikimedia Commons

Související články

Nenáviděná i milovaná. Potřebuje legendární herní série od EA restart? Chystá se na ní těžká váha

Už to není FIFA, ale pořád jde o nejprobíranější fotbalovou hru na světě. Nedávno vyšel nový ročník. Má vás vůbec zajímat? Jaká je budoucnost často kritizované značky? A co od ní vlastně očekáváme?

Fotbal a film

Video: Kazisvět Ronaldo. Nedal penaltu, rozbil mobil, rozplakal fanouška

Cristiano Ronaldo nezažívá nejlepší období. Po nezdaru na MS v Kataru neuspěl ani na letošním Euru v Německu. Kromě zápasů portugalské reprezentace v Lize národů a kvalifikace na příští mundial v Severní Americe mu tak zbývají už jen klání v Saúdské Arábii, kde hájí barvy týmu Al Nassr. A v poslední době nepříliš úspěšně. Prohlédněte si jeho poslední penaltové selhání.

Cristiano Ronaldo

Pohárová matematika: Góly nad zlato. Co rozhoduje o postupu v Evropě?

Góly se vyplatí. To platí samozřejmě ve fotbale vždy, v nových evropských pohárech ještě ale o něco víc. V případě rovnosti bodů jsou to totiž právě góly, a především vstřelené góly, které rozhodují. A velkou váhu můžou mít speciálně i góly z venkovních hřišť.

Dobýváme Evropu
Popup se zavře za 8s