Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Od podpory uprchlíků po sportswashing. Fotbal je univerzální jazyk. Pomáhá i manipuluje

17. červen 2023
Sdílejte:
O pomoci ukrajinským uprchlíkům, sociální práci s menšinami, lokálních komunitních projektech, ale také sportswashingu a ovlivňování veřejného mínění vyprávějí publicista a marketér Vojtěch Raiman a manažer projektu Fotbal pro rozvoj Ansley Hofmann.

Nejoblíbenější hra planety má velkou moc bavit miliony fanoušků, má ale taky sílu pomáhat a obdarovávat materiálně. Pokud si to situace žádá, podpora ze strany fotbalového světa bývá enormní. Jak se ukázalo například v případu loňského napadení Ukrajiny Ruskem a započetí války, vlna solidarity a jednoty může mít vliv i na rozhodování mocipánů v čele mezinárodních organizací a společenství.

Je ovšem i jednou z otázek nového dílu Football Club podcastu, jak silná je podpora zkoušené Ukrajině rok a čtvrt po začátku stále trvajícího konfliktu. Hodně viditelné činy si připsaly hvězdy současnosti i minulosti ukrajinského fotbalu – Oleksandr Zinčenko a Andrej Ševčenko na začátek srpna plánují charitativní utkání na Stamford Bridge. Minulý rok se ovšem zapojily i některé české kluby, více o jejich aktivitách řekne jeden z přispěvatelů našeho tištěného čtvrtletníku Vojtěch Raiman.

Zaměříme se ale i na možná méně viditelné formy pomoci, které fotbalové prostředí nabízí dětem a mladistvým ze sociálně znevýhodněného prostředí. O projektu Fotbal pro rozvoj a jeho Lize férového fotbalu mluví rodák z Belgie a aktuálně „občan“ pražského Žižkova Ansley Hofmann.

Přejeme inspirativní poslech a vydařený vstup do letních měsíců!

Hlavní témata podcastu:

1:28 – síla fotbalu a nezapomenutelné sportovní příběhy

4:36 – geneze projektu Fotbal pro rozvoj a schopnost fotbalu pomáhat

8:34 – pomoc českých fotbalových klubů Ukrajině

12:38 – pravidla Ligy férového fotbalu

18:38 – snaha Ruska vrátit se zpět do mezinárodního sportovního dění

23:08 – byznysové zájmy ve fotbale, sportswashing a softpower

29:27 – CSR aktivity ve fotbalových klubů

38:15 – změna myšlení fotbalového světa v oblasti sociální odpovědnosti

42:51 – nešťastné PR kroky fotbalového prostředí

FC podcasty najdete na:

Fotbal pomáhá

Magazín Football Club v projektu s názvem Jak válka na Ukrajině změnila fotbal (nejen) v Česku postupně vydává sérii analytických článků, rozhovorů a reportáží, které mapují dopad ruské agrese na Ukrajině na fotbal i to, jak se do pomoci těžce zkoušené země zapojily české kluby. Projekt vznikl díky finanční podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

V sérii už vyšlo:

Související články

Nedostatkové permanentky. Kdo chce novou do Edenu nebo na Letnou, bude klidně čekat roky

Z generace na generaci se v Anglii nebo Německu předávají permanentní vstupenky. Kdo chce novou, musí si počkat. Do stejné situace se teď dostávají i fanoušci Slavie a Sparty. Proti sobě jde zvyšující se divácký zájem a omezená kapacita stadionů.

Permanentky

Tu šálu sundejte, děti! Mohou pořadatelé svlékat fanoušky z klubových barev?

Jsou kluby oprávněny určovat, jak by měli být diváci oblečeni? Nebo dokonce zabránit některým z nich ve vstupu na stadion jen proto, že fandí hostujícímu týmu? Měl by platit jednotný přístup pro všechny, ať už jde o zapálené fanoušky či děti? Společně se podíváme na to, jak se k této problematice staví české i zahraniční kluby a co na to říká právo.

Fanoušci

Tip na výlet: V Dortmundu najdete muzeum, které bavilo i jeho tvůrce. A je to znát

Pokud se chcete dozvědět něco o německé vášni pro fotbal, můžete navštívit jakýkoli zápas od Bundesligy po regionální soutěže. Nebo se vypravit do Muzea německého fotbalu v Dortmundu. Nadchne vás, i když třeba patříte k fanouškům jiných zemí a jiných sportovních tradic.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s