Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

„Vždycky je tím usadíte.“ Vzpomínky z derby jsou na celý život

29. únor 2024
Sdílejte:
V derby týdnu se pojďme podívat na tyhle největší zápasy i s odstupem. Nehýbou jen Českem. Pouto k oblíbenému klubu a emoce z derby zápasů fanoušky neopouští ani po letech strávených na druhém konci světa. Vyprávějí emigranti do USA z Libanonu, Íránu a Hondurasu.
„Když se blíží derby, město začne být napjaté, nervózní, prodavač vás klidně vyžene z obchodu. Po městě jezdí červené a modré autobusy, které sbírají fanoušky.“ Momentka z největšího íránského derby Persepolis FC (červení) - Esteghlal FC (modří).Foto: Profimedia

Je to pro mě jedna z nejpůsobivějších součástí života ve Washingtonu. Stačí vyjít před dům, projít se ulicí a promluvit se sousedy. Nebo se přidat k rekreačnímu fotbalovému týmu a zaposlouchat se do příběhů spoluhráčů. Nemusíte zkrátka opustit svou čtvrť, a přitom se ocitnete uprostřed dobrodružného románu na motivy skutečných událostí z celého světa a z různých epoch nedávné historie.

Sousedka Sandra vypráví, jak musela na konci 90. let 20. století utéct ze Srbska, protože v době bombardování Bělehradu zrovna chodila s americkým novinářem. V parku mě seznamuje s kamarádem z Thajska, architektem, co pro UNESCO navrhoval školy v Africe. Hned vedle Sandry žije Mexičanka Dulce, co se bojí o svou mámu, která celý život vede obchůdek v Mexico City v oblasti, kde drogové gangy běžně vybírají výpalné. Anna, co bydlí v naší ulici o kus dál, pochází z Arménie a s úzkostí sleduje konflikt o Náhorní Karabach.

Bahman z Íránu ve Spojených státech studoval, když v jeho zemi vypukla islámská revoluce, smetla šáhův režim a s ním i jeho otce, revolucionáři nakonec popraveného důstojníka šáhova letectva. Alejandro se do USA z Hondurasu přiženil a je tu legálně, ale jeden z jeho kamarádů při útěku ze Střední Ameriky použil i nechvalně proslulý mexický vlak smrti „La Bestia“. Ramziho emigrace z Libanonu začala kdysi únosem na začátku občanské války.

Každý takový přistěhovalec, kterých ve Washingtonu a okolí žije obzvlášť velké množství, si s sebou přivezl své vzpomínky, traumata, lásky – a většinou i silné pouto ke své rodné zemi. U mých fotbalových přátel to často obnáší i nedotknutelný vztah a neuvadající vášeň k oblíbenému klubu se vším, co k tomu patří, tedy i s prožíváním zásadních rivalit, byť na tisíce mil daleko.

Ostatně, co si také jiného máte jako fotbalový fanoušek počít, když jste se ocitli v zemi, kde jedno z hlavních derby (to newyorské) má jen krátkou tradici a polovina jeho zápasů se odehrává na stadionu pro baseball…?

Tři kamarády, kteří se do Spojených států za různých okolností přestěhovali z Libanonu, Íránu a Hondurasu, jsem požádal, aby pro Football Club vyprávěli příběhy svých vztahů s kluby, kterým propadli ve své původní vlasti, zůstávají jim věrní a zpravidla prožívají jejich derby zápasy i na dálku, po letech v Americe. Nevyhnutelně jsou to zároveň i jejich životní příběhy…

Navždy unesené derby

(Ramzi Maalouf: Nejmeh vs. Ansar – Bejrút, Libanon)

Za mého mládí nebylo obvyklé, aby Libanonci jako já chodili na fotbal. Naše rodina patřila ke střední, možná vyšší střední třídě, a fotbal byl v 70. letech v Libanonu dělnickým sportem. Tehdy zřejmě nejpopulárnějším, dnes tuhle roli převzal v Libanonu basketbal. To je taky můj sport číslo jedna, sám jsem ho hrál za bejrútský klub Ryiadi a spousta mých tehdejších spoluhráčů to dotáhla do národního týmu.

Basketbal, spolu s tenisem nebo golfem, to byly sporty pro bohatší vrstvy, ale já jsem přesto k fotbalu přilnul. Když mi bylo asi dvanáct, třináct let, na stadion mě vzal náš rodinný pečovatel. Jmenoval se Muhammad Yamout a pro mě byl velmi důležitou osobou. Sám hrál fotbal, kvůli zranění s tím ale musel přestat, a o to vášnivěji fotbal prožíval coby fanoušek. Podporoval Nejmeh (vysloveno „nyžmi“ – poznámka autaro), klub z naší přístavní čtvrti Ras Bejrút, což znamená Hlava Bejrútu, na mapě to má takový tvar.

V části města, odkud je Nejmeh, jsem se narodil a vyrostl. Naším hlavním rivalem je Ansar, klub z jiné oblasti Bejrútu. Podle toho se také většinou dělí fanoušci. My Libanonci hodně podporujeme týmy podle místní příslušnosti. I kdyby klub z naší čtvrti hrál čtvrtou ligu a o kus dál sídlil prvoligový. Ansar je ze sousedství Tarik El Džideh, což znamená Nová cesta. Tamní obyvatelé a fanoušci jsou klasická dělnická třída, u Nejmeh jde o komunitu přece jen trochu bohatší, kosmopolitnější, etnicky rozmanitější.

Související články

Video: Spartě pomohlo vyloučení Kpoza. Ptáme se: Byla to červená karta?

Sparta porazila Baník 2:1 poté, co hodinu před koncem za vyrovnaného stavu okamžitě využila přesilovku. Vyloučil podle vás sudí Ondřej Pechanec Patricka Kpoza správně?

Česká liga

Víc klubů jednoho majitele v evropských pohárech? Takto vypadají nová pravidla

Od začátku května platí nová pravidla pro takzvaný multi-club ownership. Co si musí pohlídat třeba Daniel Křetínský nebo šejkové vlastnící City Football Group?

Evropské poháry

Nedostatkové permanentky. Kdo chce novou do Edenu nebo na Letnou, bude klidně čekat roky

Z generace na generaci se v Anglii nebo Německu předávají permanentní vstupenky. Kdo chce novou, musí si počkat. Do stejné situace se teď dostávají i fanoušci Slavie a Sparty. Proti sobě jde zvyšující se divácký zájem a omezená kapacita stadionů.

Permanentky
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.