Fotbalové pohádky Zdeňka Folprechta nově i v audioverzi! 🎧 K poslechu zde

16. únor 2023
Sdílejte:
Zápas roku v Premier League vyhrál efektivnější úřadující mistr a dokonal obrat posledního měsíce, kdy Arsenal nejprve porazil během jednoho týdne Tottenham a Manchester United, ale v dalších třech ligových zápasech získal jen bod.
Erling Haaland jako by říkal, kdo je v Premier League král.Foto: Profimedia

Učeň proti svému mistrovi, lídr proti největšímu pronásledovateli - téměř souběžně s Ligou mistrů se ve středu večer odehrál vrcholný zápas v Premier League mezi Arsenalem a Manchesterem City, mezi trenéry Mikelem Artetou a Pepem Guardiolou. Důležitost zápasu byla zpočátku oběma týmům zřejmá a hra podle toho vypadala.

Arsenal, který v poslední době klopýtá a i se včerejším zápasem má čtyři zápasy (tři v lize a jeden v poháru) bez výhry v řadě (z toho tři porážky), nastoupil letos poprvé v lize s jinou základní jedenáctkou, když Jorginho nahradil zraněného Thomase a do sestavy se nově dostal také Tomiyasu. Kanonýři v úvodu měli kontrolu nad zápasem, ale nedokázali si proti vyčkávajícím Citizens vytvořit nebezpečný náběh do poslední třetiny.

Teprve po úvodní dvacetiminutovce se hra zvedla. Poté, co Nketiah ve 22. minutě hlavou minul vedení, využil De Bruyne krátkou zpětnou přihrávku Tomiyasa a jemným lobem přes Ramsdala dal ve 24. minutě na 1:0. Vedení Manchesteru City, v jehož sestavě trenér Guardiola po domácím vítězství 3:1 nad Aston Villou nahradil Laporteho Akém, bylo překvapením, protože Skyblues nenašli do té doby proti presinku domácích žádné řešení.

Domácí však šokováni nebyli, naopak. Najednou byli v ofenzivě mnohem odhodlanější. Krátce před přestávkou byli odměněni: Saka skóroval z penalty (42. minuta) poté, co Ederson ve vápně narazil do Nketiaha. V nastaveném čase trefila Rodriho hlavička břevno a skóre zůstalo do přestávky 1:1.

Ve druhém poločase zažili diváci na Emirates Stadium déjà vu. S výjimkou penalty pro úřadující mistry (59.), kterou správně kvůli předchozímu ofsajdu zrušil VAR, se v prvních dvaceti minutách téměř nic nedělo, stejně jako v prvním poločase. Pak se o první vzrušení postaral opět Nketiah, když se netrefil do Tomiyasovy přihrávky (66.).

Proč jde Premier League proti Lize mistrů? Na začátku byl královnin pohřeb

Máme před sebou velký fotbalový den s jednou nezvyklostí. Proti zápasům Ligy mistrů jde šlágr Premier League. Jak ke střetu těžkých vah došlo?

Přečíst

Na druhé straně měl Arsenal štěstí, že Jorginho dokázal na brankové čáře zachránit už překonaného Ramsdalea po Akanjiho střele (68). O chvíli později ale už musel brankář kanonýrů vytahovat míč ze sítě.

V 72. minutě Grealish zakončil rychlý protiútok, na jehož počátku byla Gabrielova špatná přihrávka. Arsenal tak oba první dva góly City vlastně sám nabídl a mistrovský tým byl na rozdíl od Gunners efektivní a své šance dokázal využít.

Konečnou podobu výsledku dali hosté po krásné akci, kdy přes Rodriho, Gündogana a De Bruyneho zajistil rozhodnutí přesným zakončením Haaland (82.). 3:1 to zůstalo i proto, že Nketiah krátce před koncem hlavičkoval po centru z levé strany vedle.

Hosté z Manchesteru díky vítězství přeskočili Arsenal na prvním místě v Premier League, když oba týmy mají 51 bodů a City má lepší skóre. Gunners, kteří se City prohráli v lize už pojedenácté v řadě, však mají stále zápas k dobru. O pět bodů zpátky je třetí Manchester United.

Šlo o první vzájemné ligové střetnutí aktuálních lídrů Premier League v této sezoně. Odveta se v Manchesteru hraje na konci dubna.