Fotbalové pohádky Zdeňka Folprechta nově i v audioverzi! 🎧 K poslechu zde

Mistrovství světa ještě víc nabobtná. Skupiny budou po čtyřech

14. březen 2023
Sdílejte:
Původně se na mistrovství světa 2026 mělo hrát v 16 skupinách po třech. FIFA ale nejspíš změnila názor a chce zůstat u skupin po čtyřech. Znamená to mnohem víc zápasů, delší turnaj a víc peněz pro FIFA.
Foto: Igor Link / Shutterstock

Na posledním mistrovství světa v Kataru odehrálo 32 zúčastněných národních týmů celkem 64 zápasů. Na mistrovství světa v roce 2026, které se bude konat v USA, Mexiku a Kanadě, se to poprvé od roku 1998 změní. A zápasů výrazně přibude, stejně jako týmů.

Podle původních plánů FIFA se mělo 48 týmů utkat v 16 skupinách po třech a dva nejlepší týmy z každé skupiny měly postupovat do osmifinále. Právě teď se ale pracuje na změně, a to na výročním kongresu FIFA ve Rwandě, který nyní probíhá. Světová média jako New York Times nebo The Athletic už informují, že Rada FIFA brzy odhlasuje změnu formátu.

Bude se hrát ve 12 skupinách po čtyřech a přibude jedno vyřazovací kolo. Doteď po skupinách následovalo osmifinále, nově se bude hrát první kolo play-off s 32 týmy. Ze skupin tedy mají postupovat vždy první dva nejlepší a s nimi osm nejlepších týmů na třetích místech. Šampionát se tím zhruba o týden prodlouží, na což se vezme čas ze zkrácení přípravy pro reprezentace před MS.

Změna kromě jiného znamená, že se na příštím mistrovství světa odehraje celkem 104 zápasů oproti 80 zápasům v případném třískupinovém režimu. Dva finalisté by pak hráli osm zápasů místo současných sedmi. Cíl FIFA je jasný: výrazně víc zápasů přinese ještě víc peněz.

O možné změně mluvil hned po konci MS v Kataru šéf FIFA Gianni Infantino, když si pochvaloval napínavé boje ve skupinách až do posledních minut. Režim se třemi týmy ve skupině a dvěma postupujícími navíc nabízí možnost skandálních zápasů, pokud by oběma hrajícím týmům stačil stejný výsledek, přes který by vyřadily třetí nehrající tým. Něco podobného se stalo na MS 1982 v posledním skupinovém zápase mezi Německem a Rakouskem. Poté se zavedlo pravidlo, že se poslední zápasy ve skupinách hrají vždy proti sobě.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

To chci!

Související články

Prohráli, a přesto si došli pro trofej. Tahle chyba rozhodčího vešla do dějin

Troufneme si tvrdit, že tenhle přes padesát let starý příběh je v době totálního profesionalismu neopakovatelný. Je o jediném vítězi evropského poháru, který na cestě za trofejí prohrál penaltový rozstřel.

Přímák

Pořád nechávejte výhodu! Slavný izraelský rozhodčí i o tom, jak si získat autoritu

Abraham Klein pískal první zápas mezi německým a izraelským klubem po 2. světové válce, i když část jeho rodiny vyvraždili nacisti. Dnes slaví 90. narozeniny. Tenhle velký rozhovor je zároveň exkurzí do zlatých časů mistrovství světa 70. a 80. let i skvělý rádce pro české rozhodčí, kterým do rozhodování hráči stále zhusta nepěkně mluví.

Rozhovor

Video: Pocem, kam jdeš! Španělský zázrak Lamine Yamal školil Brazilce

Je mu šestnáct let, válí za Barcelonu a na chleba si při reprezentačních zápasech maže hráče Brazílie. Seznamte se s kousky Lamine Yamala, největšího fotbalového talentu současnosti.

Zábava
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu