Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Maskovaní muži, železné tyče a nevěrný Abidal. Neuvěřitelný boj o místo v PSG

25. leden 2023
Sdílejte:
Jak daleko zajdete, abyste získali místo v sestavě? Někdo tvrdě trénuje, někdo chodí na kafíčka s trenérem, někdo po vzoru Petra Rady otevírá v zimě okna. A někdo se konkurence rozhodne prostě zbavit. Právě tato varianta se řeší v souvislosti se skandálem v ženském týmu PSG. A je to příběh, který musí se zájmem sledovat nejeden scénárista Netflixu
Napadená Kheira Hamraouiová už zase hraje.Foto: Profimedia

PSG nikdy nepatřilo ke klubům, které by se mohly chlubit harmonickou atmosférou v kabině. Ať už jsou to spory o zahrávání penalt, nebo třeba znepřátelené národnostní skupinky, není sezony, kdy by se toto téma nedostalo na přední stránky francouzských novin. Žádná aféra Neymara a spol. se ale ani zdaleka neblíží neuvěřitelnému skandálu, který už víc než rok visí nad ženským týmem PSG.

Shledání v Paříži

Ženskému fotbalu ve Francii dlouhé roky dominoval Olympique Lyon. Jeho hráčky dokázaly čtrnáckrát v řadě vyhrát nejvyšší domácí soutěž Division 1 a trofeje pravidelně sbíraly i v Evropě. Pak ale přišla sezona 2020/21 a s ní velká změna. Ligový titul získalo poprvé v historii PSG, které zároveň vyřadilo Lyon ve čtvrtfinále Ligy mistryň. V dalším kole sice už pak nestačilo na pozdější vítězky z Barcelony, i tak to ale pro pařížský klub byla výjimečně úspěšná sezona.

Před začátkem ročníku 2021/22 se PSG začalo připravovat na těžký úkol v podobě obhajoby titulu. Do Paříže dorazila řada posil, mezi nimi i brankářka Barbora Votíková ze Slavie. Jednou z největších hvězd, které se PSG podařilo získat, pak byla Kheira Hamraouiová. Tehdy 31letá záložnice už dřív v klubu působila, jméno si ale udělala především během angažmá v Lyonu a později Barceloně, které v poslední sezoně pomohla k zisku treblu. Zkušená reprezentantka se pak rozhodla využít končící smlouvu a vrátila se zpět do Francie, kde ji čekala nová výzva v podobě PSG.

Hamraouiová nebyla jediná fotbalistka, které v létě 2021 zamířila ze Španělska do PSG. Po neúspěšném hostování v Atléticu Madrid se totiž do klubu vrátila také 26letá záložnice Aminata Diallová, která v Paříži působila od roku 2016. S Hamraouiovou se sice dosud jako klubové spoluhráčky nikdy nepotkaly, i tak ale byly dlouholeté kamarádky. V předchozích letech spolu dokonce byly na dovolených v Dubaji či Mexiku a podobný program si naplánovaly i na léto 2021, kdy společně se dvěma dalšími hráčkami vyrazily pro změnu do Zanzibaru.

Noční přepadení

Idylický příběh dvou kamarádek, které se konečně potkaly v jednom dresu, ale nevydržel dlouho. Ročník 2021/22 byl sotva ve třetině, když celé Francii vyrazila dech neuvěřitelná zpráva: Kheira Hamraouiová se stala obětí ozbrojeného útoku, který jí měl ukončit kariéru.

Došlo k němu ve čtvrtek 4. listopadu 2021. PSG tehdy využilo pauzy v našlapaném programu a uspořádalo pro ženský tým společnou večeři v jedné z luxusních pařížských restaurací. Diallová, Hamraouiová a jejich spoluhráčka Sabina Karchaouiová bydlely kousek od sebe a na večeři tak vyrazily společně služebním autem, které řídila Diallová. Ve stejné sestavě se pak okolo desáté také vracely. Diallová vyhodila Karchaouiovou u jejího bytu a pokračovala dál směrem k pár minut vzdálené adrese Hamraouiové.

Tam už ale nedojely. Kousek od bytu Karchaouiové k jejich autu z obou stran přistoupili dva muži v kuklách a otevřeli dveře vozu. Zatímco jeden držel pod kontrolou Diallovou, druhý vytáhl Hamraouiovou na chodník a mlátil ji železnou tyčí. Hráčka PSG později vypověděla, že se útočník očividně zaměřoval na její nohy. Po několika desítkách vteřin se oba muži dali na útěk, aniž by cokoliv ukradli. Šokované hráčky zavolaly klubovou ochranku a Hamraouiová byla převezena do nemocnice. Zkušená záložnice utrpěla četné pohmožděniny i otevřenou ránu, ještě ten večer ale byla propuštěna domů. Tam už na ni čekali bodyguardi, které PSG okamžitě oběma fotbalistkám přidělilo.

Pohmožděniny po útoku železnou tyčí.

Z hřiště do cely

Do médií se podrobnosti o útoku nedostaly, ženský kádr PSG byl ale o události informován hned další den. I tak se normálně trénovalo, a to včetně Diallové, které se během incidentu nic vážnějšího nestalo. Nebyl čas ztrácet čas, už za pár dnů čekal PSG důležitý zápas Ligy mistryň proti Realu Madrid. Hamraouiová by za normálních okolností nechyběla v základní sestavě, trenérský tým PSG tak musel vybrat náhradu. A tou se stala právě Aminata Diallová. Ve středu pole podala výborný výkon a svému týmu pomohla k jasné výhře 4:0.

Radost z vítězství si ale dlouho neužila. Hned další den ráno si pro ni domů přijela policie a záložnice PSG se jen pár hodin po velkém triumfu ocitla ve vazbě. Neuvěřitelná kauza začala nabírat na obrátkách a tentokrát už to neunikla pozornosti médii. Čile se spekulovalo o tom, že to byla právě Diallová, kdo celý útok naplánoval. Měla k němu navíc aktivně dopomoci tím, že v inkriminovaný večer změnila trasu a těsně před napadením schválně zpomalila auto, aby útočníci měli šanci otevřít dveře a dostat se k její spoluhráčce.

Diallo strávila v policejní vazbě přibližně den a půl, její propuštění ale skandálnost celého případu nijak nezmírnilo. V šoku byl samozřejmě i celý ženský tým PSG, který se připravoval na klíčový ligový duel proti Lyonu. Vedení pařížského klubu požádalo Francouzskou fotbalovou federaci o odložení zápasu s ohledem na špatný psychický stav hráček, překvapivě ale neuspělo. Zástupci FFF případ shodili ze stolu s poměrně bizarní argumentací, že k podání žádosti došlo příliš pozdě a navíc se týká nefotbalové záležitosti. PSG tak proti hlavnímu konkurentovi nastoupilo. A drtivě prohrálo. Hráčky Lyonu na hřišti dominovaly a konečné skóre se zastavilo na výsledku 6:1 pro OL.

Nevěrný Abidal

V boji o titul to byla velká věc, v médiích se ale další den psalo o něčem jiném. Kauza Hamraouiová totiž získala novou zápletku. Podle nejnovějších spekulací měl být útok na fotbalistku PSG odvetou za její milostný poměr s Éricem Abidalem, se kterým se potkala během tříletého angažmá v Barceloně. Bývalý francouzský reprezentant tam mezi roky 2018 až 2020 dělal sportovního ředitele. Do celé kauzy ho zatáhla zdánlivá maličkost: policie zjistila, že SIM karta v mobilu Hamraouiové byla registrována právě na Abidala.

Verzi o odvetě za tajný poměr nasvědčovalo i zjištění, že útočnici údajně při napadení Hamraouiové vykřikovali urážky o jejích pletkách s ženatými muži. To potvrdila jak sama oběť, tak i Diallová. Od ní se navíc policie dozvěděla o vztahu mezi Hamraouiovou a Abidalem. Bývalý obránce s 67 reprezentačními starty na kontě se tak ocitl v pozornosti vyšetřovatelů, stejně jako jeho manželka Hayet. Té se Abidal pod tlakem informací z médií přiznal k nevěře a požádal o odpuštění, místo usmíření se ale dočkal žádosti o rozvod.

Zatímco si hypotézy o příčinách útoku žily v médiích vlastním životem a policie pokračovala ve vyšetřování, Kheira Hamraouiová i Aminata Diallová se pomalu chystaly na návrat k fotbalu. Koncem prosince, přibližně dva měsíce po útoku, začaly obě hráčky opět trénovat. Nejdřív individuálně, poté jeden týden společně. Podle trenéra PSG na sebe ale prakticky nepromluvily a byla z nich cítit vzájemná nenávist. Diallová sice nebyla z ničeho obviněna, Hamraouiová ale byla přesvědčena, že její spoluhráčka měla s útokem co do činění.

Z oběti vyvrhelem

Začátkem roku 2022 se obě fotbalistky vrátily v dresu PSG na hřiště, dozvuky celé aféry ale byly stále silné. Několik zápasů pařížského klubu doprovázely na tribunách transparenty, které vyjadřovaly podporu Diallové a naopak urážely Hamraouiovou. Jednotná nebyla ani kabina. Během únorového přátelského zápasu francouzské reprezentace oslavily dvě hráčky PSG vstřelený gól tak, že z rukou poskládaly písmeno A. V rozhovoru pak potvrdily, že tím chtěly vyjádřit podporu Aminatě Diallové. Ta se do reprezentační nominace nedostala, Hamraouiová naopak ano.

Podpora pro podezřelou.

Zprávy o ledových vztazích v ženské kabině probublávaly z tábora PSG celé jaro. Policejní vyšetřování dál běželo a Diallová nebyla z ničeho obviněna, Hamraouiová ale musela žít s pocitem, že možná každý den potkává na tréninku někoho, kdo naplánoval útok s cílem přerušit její kariéru. Paradoxně to ale byla Diallová, kdo našel u spoluhráček větší zastání.

A to i proto, že Hamraouiová při hledání viníka nehleděla jen jedním směrem. Znepřátelila si tak třeba spoluhráčku Kadidiatou Dianiovou, jejíhož manžela označila při rozhovorech s policií za jednoho z možných podezřelých. Z podílu na útoku pak kromě Diallové podezřívala i několik dalších hráček PSG. Napjaté vztahy vyvrcholily koncem dubna, kdy se přímo na tréninku popraly Hamraouiová a útočnice Sandy Baltimorová. První jmenovaná byla následně vyřazena z kádru a po zbytek sezony už se na hřišti neobjevila.

PSG nakonec skončilo v lize na 2. místě, propastných 11 bodů za mistrovským Lyonem. Na stejného soupeře nestačilo také v Lize mistryň, kde vypadlo v semifinále. Po konci sezony se cesty Hamraouiové a Diallové konečně rozešly, druhé jmenované totiž v PSG skončila smlouva a nabídky nové se nedočkala. Hamraouiová se naopak rozhodla zůstat a dodržet zbývající rok kontraktu. A to i přesto, že její vyhlídky na opětovné začlenění do sestavy byly nevalné a klub se ji snažil udat zahraničním zájemcům.

Déjà vu

Když už to začínalo vypadat, že celá aféra vyšumí do prázdnoty nekonečného policejního vyšetřování, přišel v září 2022 další divoký zvrat: Diallová byla znovu zatčena a obviněna z napadení a zločinného spolčení. Kromě ní si policie přišla i pro další čtyři osoby, všechno mladé muže, kteří se měli na útoku podílet. Ti se přiznali k tomu, že v době přepadení byli na místě činu a zároveň označili Diallovou za strůjkyni celé akce.

Diallová s Hamraouiovou.

Detaily z policejního spisu, které krátce po zatčení začaly unikat do francouzských médií, přinášely neuvěřitelná zjištění. Vyšetřovatelé údajně našli důkazy silné nenávisti, kterou Diallová chovala k Hamraouiové prakticky od chvíle, kdy se v létě 2021 sešli v kabině PSG. Starší spoluhráčku měla vnímat jako překážku ve snaze prosadit se do sestavy a opakovaně se o ní nelichotivě vyjadřovala v zachycených soukromých zprávách. Jen několik dní před útokem si zároveň na Googlu vyhledávala informace ohledně zlomení kolenní čéšky.

Diallová celkem strávila v policejní cele pět dní. Její fotbalovou kariéru to nijak výrazněji nenarušilo, po konci v PSG totiž zůstala volnou hráčkou a údajně zvažovala konec kariéry, aby se mohla soustředit na očistění svého jména. Opětovné zatčení nešlo tomuto cíli úplně naproti, nakonec se ale 27letá fotbalistka dočkala propuštění.

Tentokrát už ale jako obviněná osoba a tedy za poměrně přísných podmínek v podobě nutnosti zaplatit kauci, odevzdat pas a vyvarovat se jakéhokoliv kontaktu s hráčkami a zaměstnanci PSG. Diallové byla zároveň přidělena povinnost zdržovat se na určené adrese a každý týden se hlásit na nejbližší policejní stanici.

Zpátky na hřišti

Krátce poté, co se hnuly ledy ve vyšetřování Aminaty Diallové, se změny dočkala také Kheira Hamraouiová. Pět měsíců potom, co byla kvůli potyčce se spoluhráčkou vyřazena z kádru, dostala 33letá fotbalistka povolení zapojit se zpět do týmového tréninku. V říjnu pak na pár minut nastoupila do zápasu Ligy mistryň proti Realu Madrid a na hřišti se od té doby objevuje v dresu PSG pravidelně. Nemá už sice tak pevné místo v sestavě jako před osudnou listopadovou nocí, po několika měsících očistce ale aspoň může opět dělat to, čemu zasvětila celý život: hrát fotbal.

Hamraouiová ale není jediná, kdo obnovuje fotbalovou kariéru. Diallová je sice nadále vyšetřována a její případ čeká na definitivní rozuzlení, francouzské soudy ji ale v prosinci zrušily zákaz vycestovat ze země. Na začátku letošního ledna tak byla představena jako nová posila Levante, aktuálně druhého týmu nejvyšší španělské soutěže. V novém působišti podepsala bývalá hráčka PSG kontrakt na půl roku s opcí na případné prodloužení.

Jestli na něj dojde závisí do značné míry na tom, jaký verdikt si vyslechne po skončení vyšetřování. Vznesená obvinění a svědectví spolupachatelů pro ni sice nevypadají dobře, těžko ale odhadovat, jak celá kauza nakonec dopadne. Je to koneckonců jen pár dnů, co soud nařídil propuštění dvou z mužů, kteří byli loni v září zatčeni společně s Diallovou.

Sama hráčka se tento měsíc na krátkou dobu vrátila ze Španělska do Francie, aby se zúčastnila dalšího z mnoha výslechů. Podle vyjádření jejích právníků je odhodlána prokázat svoji nevinu a doufá, že celá aféra bude během letošního roku uzavřena. Po skoro patnácti dramatických měsících se ale těžko věří tomu, že kauza Hamraouiová skončí bez dalších zápletek.


Související články

Český sport jde s dobou a digitalizuje. Platformu EOS používá už 500 klubů

Přibývá sportovních klubů, které se při správě veškeré agendy spoléhají na moderní technologie a digitalizaci. Výjimkou není ani amatérský fotbal. Funkcionářům i členům oddílu totiž zbyde víc času na sport samotný.

Tiskové zprávy

Žádný návrat do Bayernu. Nagelsmann prodloužil u německého nároďáku

Julian Nagelsmann se po Euru do Bayernu nevrátí, jak se o tom v poslední době hojně spekulovalo. Místo toho šestatřicetiletý trenér prodloužil smlouvu jako kouč národního týmu. A to až do roku 2026, do příštího MS.

Cesta na Euro

Zlomí Kane prokletí? A má k triumfu v Lize mistrů blíž Mbappé, nebo Bellingham?

Liga mistrů během čtvrtfinálových bojů znovu ukázala své kouzlo. Je Bayern v menší krizi, než píší média? Bylo vystoupení Realu ostudou, nebo účel světil prostředky? A kdo má nejlíp nakročeno k celkovému triumfu? Vše o vrcholné fázi prestižní soutěže rozebírá nový díl FC podcastu.

Podcast
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu