Fotbalové pohádky Zdeňka Folprechta nově i v audioverzi! 🎧 K poslechu zde

Příští mistrovství světa bude ještě větší. Rostou i české šance na účast?

17. březen 2023
Sdílejte:
FIFA v tomto týdnu rozhodla o dalších změnách v herním systému mistrovství světa. To se v roce 2026 bude hrát v USA, Mexiku a Kanadě. Počet účastníků vzroste ze současných 32 na 48. Evropa si ale ukrojí jen menší část z tohoto navýšení. Ukážeme vám, co se chystá i jak to bylo dřív.
Adam Hložek může být v roce 2026 lídrem české reprezentace. Dovede ji do Ameriky?Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Jak a kde se bude hrát příští mistrovství světa 2026?

MS 2026 budou společně pořádat USA, Mexiko a Kanada. Půjde o první mistrovství světa, které budou pořádat tři země najednou. Dalším prvenstvím tohoto šampionátu je 48 účastníků. V Kataru na konci roku 2022 hrálo 32 týmů. Tento počet byl stabilní od MS 1998 ve Francii.

Na MS 2026 se 48 reprezentací mělo původně rozdělit do 16 skupin po třech týmech a dva nejlepší měly postupovat do klasické vyřazovací části na jeden zápas. Už od rozhodnutí o novém systému z roku 2017 se ale tříčlenné skupiny mnohým lidem nelíbily. Režim se třemi týmy ve skupině a dvěma postupujícími totiž nabízí možnost skandálních zápasů, pokud by oběma hrajícím týmům stačil stejný výsledek, přes který by vyřadily třetí nehrající tým.

Hojně se v této souvislosti připomínala vyloženě nechutná remíza Německa s Rakouskem z posledního zápasu ve skupině na MS 1982, která vyšachovala ze hry Alžírsko (v tištěném speciálu FC ke Kataru jsme k tomu měli podrobný text). Rakouský televizní komentátor tehdy dokonce diváky vyzýval, aby vypnuli televizi, že to je fraška. Byla, FIFA kvůli tomu měnila pravidla – od té doby se poslední zápasy ve skupině hrají ve stejný čas.

Šéf FIFA Gianni Infantino, který byl mimochodem včera znovuzvolený na další čtyři roky, už před koncem MS v Kataru uvedl, že by bylo škoda přijít o drama na konci skupin, kdy se proti sobě hrají dva zápasy a dodal, že zástupci FIFA budou systém příštího MS ještě řešit. Dořešili ho teď na kongresu ve Rwandě, kde se rozhodlo o zachování systému se čtyřmi týmy ve skupinách.

Na šampionátu v roce 2026 se tak 48 národních týmů rozdělí do 12 skupin po čtyřech a přibude jedno vyřazovací kolo. Doteď po skupinách následovalo osmifinále, nově se bude hrát první kolo play-off s 32 týmy. Ze skupin budou postupovat vždy první dva nejlepší a s nimi osm nejlepších týmů na třetích místech. Šampionát se tím zhruba o týden prodlouží, na což se vezme čas ze zkrácení přípravy pro reprezentace před MS. Podobným systémem se od roku 2016 hraje i rozšířené mistrovství Evropy, kde ze šesti skupin postupují do osmifinále i čtyři nejlepší ze třetích míst.

Je s tím něco špatně?

To záleží na úhlu pohledu. Jako každá změna nese i tato sebou kritiku. Někdo se obává, že bude se 48 týmy na mistrovství výrazně klesat jeho kvalita ve skupinové fázi. Podobně se to řešilo i u rozšíření Eura z 16 na 24 týmů od roku 2016. Na druhou stranu rozšíření o celou polovinu počtu účastníků dává jednoduše možnost více zemím dostat se na vrcholný reprezentační turnaj, který se hraje jen jednou za čtyři roky.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

      To chci!

      Změna kromě jiného znamená, že se na příštím mistrovství světa odehraje celkem 104 zápasů oproti 80 zápasům v případném třískupinovém režimu a oproti 64, které se hrály na šampionátu dosud. Cíl FIFA je jasný: výrazně víc zápasů získá ještě víc prostoru v televizním vysílání a FIFA na tom vydělá víc peněz. O tom, že rozšíření počtu účastníků vedení FIFA využívá jako politický nástroj, který mu zajišťuje hlasy při volbách, hovořil v podcastu ke katarskému šampionátu novinář Luděk Mádl. Na druhou stranu platí, že většinu peněz, které FIFA získá, rozděluje na jednotlivé národní fotbalové svazy, což by mělo pomoci k rozvoji fotbalu po celém světě.

      Pro jednotlivé tým pak rozšíření znamená maximálně o jeden zápas víc než doteď. Kdo vypadne ve skupině, odehraje stejně jako dosud tři zápasy. Kdo v prvním vyřazovacím kole ten, stejně jako dosud odehraje zápasy čtyři. Od osmifinále, kde doteď play-off začínalo, počet zápasů o jeden vzroste. Znamená to, že nejlepších 16 odehraje o jeden zápas víc než doteď.

      Celý šampionát se vejde do 39 dnů. V Kataru byl zúžený program na 29 dnů, předchozí mistrovství trvala 32 dnů. Příští mistrovství světa se bude hrát od 10. června a 19. července 2026. Na přípravu budou mít reprezentace před startem MS 16 dnů, před Katarem to bylo kvůli netradičnímu termínu méně, před MS 2018 pak na přípravu bylo 25 dnů. Ta se teď zkracuje, aby celkové okno, ve kterém je zastavený klubový fotbal, nebylo při rozšířeném šampionátu delší.

      S tím, jak se MS rozšiřuje, bude stále obtížnější na organizaci. Proto se zřejmě stanou normou společné kandidatury několika zemí. O šampionát v roce 2030 se tak dohromady hlásí jihoamerický blok čtyř zemí nebo trojlístek Španělsko, Portugalsko a Maroko (to nahradilo původně plánovanou Ukrajinu, která ale kvůli válce odstoupila). Mluví se také o možné společné kandidatuře Saudské Arábie, Egypta a Řecka.

      Roste s rozšířením týmů výrazně šance Česka na účast na MS?

      Šance Česka na kvalifikaci na příští mistrovství světa nevzroste tak moc, jak by poloviční navýšení celkových účastníků mohlo na první pohled ukazovat. Evropa totiž dostane jen tři nová místa. Místo současných 13, tak na MS 2026 bude 16 zemí z federace UEFA.

      Ani Katar nevyšel. Dostane se Česko na další MS?

      Když se Česko dostalo na svůj jediný světový šampionát v roce 2006 v Německu, hrálo tam tehdy 14 týmů z Evropy. Česko se naopak pravidelně účastní mistrovství Evropy, kde až do roku 2012 hrálo 16 týmů, což není o moc víc, než kolik je evropských týmů na MS. O to víc vyniká rozdíl úspěšnosti v kvalifikacích na Euro, kde Česko zatím nechybělo. Zvlášť když na mundialech v letech 1998 a 2002 bylo 15 týmů z Evropy. Výrazně lehčí cesta na Euro je až od roku 2016, kdy na kontinentálním mistrovství účinkuje 24 týmů.

      Kvalifikace na MS 2026 se rozjede v březnu roku 2025. Evropská část bude rozdělená na 12 skupin po čtyřech, nebo pěti týmech. Přímo na šampionát postoupí vítězové skupin, o čtyři zbývající místa se bude hrát baráž.

      Odkud budou týmy na MS 2026 a kdo má nejvíc nových míst?

      Složení 48 týmů na příštím mistrovství světa bude následující:

      • Evropa (UEFA) 16 týmů
      • Afrika (CAF) 9 týmů + třetinová šance v baráži
      • Asie (AFC) 8 týmů + třetinová šance v baráži
      • Střední a Severní Amerika (CONCACAF) 6 týmů + dvakrát třetinová šance v baráži
      • Jižní Amerika (CONMEBOL) 6 týmů + třetinová šance v baráži
      • Oceánie (OFC) 1 tým + třetinová šance v baráži

      Ve Střední a Severní Americe jsou už mezi účastnickými týmy započteny i všechny tři pořadatelské země (Kanada, Mexiko a USA). Třetinová šance v baráži upozorňuje na fakt, že se o dvě závěrečná místa bude hrát baráž šesti týmů rozdělená na dvě části, ve které vždy jeden ze tří týmů postoupí.

      Už jsme si řekli, že Evropě přibydou tři týmy. U ní je 16 účastníků jediný předem jistý počet. Další kontinenty mají vždy šanci k jistému počtu týmů ještě přidat úspěšný tým z baráže (Střední a Severní Amerika bude mít v baráži jako jediná dva týmy).

      Afrika má jistotu, že si na příštím šampionátu polepší minimálně o čtyři týmy, Asie o tři, Jižní Amerika i Severní a Střední Amerika o dva a nově má jednoho jistého účastníka i Oceánie (plus všichni budou mít ještě týmy v baráži).

      V Kataru 2022 bylo složení následující:

      • Evropa měla 13 týmů (Anglie, Belgie, Dánsko, Francie, Chorvatsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Srbsko, Španělsko, Švýcarsko, Wales).
      • Asie měla 5 týmů (Írán, Japonsko, Jižní Korea, Katar, Saudská Arábie).
      • Afrika měla 5 týmů (Ghana, Kamerun, Maroko, Senegal, Tunisko).
      • Jižní Amerika měla 4 týmy (Argentina, Brazílie, Ekvádor, Uruguay).
      • Střední a Severní Amerika měla 4 týmy (Kanada, Kostarika, Mexiko, USA).
      • Oceánie měla 1 tým (Austrálie, která hrála asijskou kvalifikaci).

      Jak se počet týmů postupně na MS vyvíjel?

      Začínalo se ve 13 týmech na prvním mistrovství světa v roce 1930 v Uruguayi. Ale tam to bylo ještě téměř tak, že kdo chtěl, tak přijel. Od šampionátu 1934 v Itálii se až do roku 1978 hrálo v 16 týmech. V Argentině tenkrát hrálo 10 týmů z Evropy, tři z Jižní Ameriky a k tomu po týmu z Afriky, Asie a Střední Ameriky.

      Proč Česko na jediném mistrovství selhalo? Byli jsme přestárlí, říká Koller

      Historicky nejlepší střelec české reprezentace si mistrovství světa v Kataru užívá na televizních obrazovkách. Na titul tipuje Brazílii. V rozhovoru pro Football Club vzpomíná na zásadní i méně známé okamžiky své bohaté kariéry.

      Přečíst

      Od Španělska 1982 do USA 1994 se hrálo ve 24 týmech, které začaly v šesti skupinách po čtyřech. Kromě prvních dvou ze skupin postupovaly i čtyři nejlepší týmy ze třetích míst. Pak už se hrála klasická vyřazovací část od osmifinále dál. Například v Itálii 1990 bylo 14 týmů z Evropy, čtyři z Jižní Ameriky a po dvou z Afriky, Asie a Střední a Severní Ameriky. V USA o čtyři roky později Evropa o jedno místo přišla na úkor Afriky.

      Od Francie 1998 se pak hraje ve formátu, který vidíme naposledy i v Kataru. Můžeme říct, že jde o jednoduchý systém s osmi skupinami, ze kterých vždy postupují první dva do osmifinále. Na prvních dvou šampionátech s 32 týmy měla Evropa 15 zástupců, na dalším pak 14 a dál vždy 13 s výjimkou Ruska 2018, kde bylo opět 14 evropských týmů.

      Jak už jsme uvedli dřív v textu, od roku 2026 se 48 týmů rozdělí do 12 skupin po čtyřech a postupovat z nich budou vždy dva první týmy a osm nejlepších ze třetích míst. Bude to znamenat, že vyřazovací část začne už o kolo dřív než teď a nebude ho hrát 16 nejlepších, ale hned 32.

      Jak a kdy se rozhodlo o pořadatelství MS 2026?

      Hlasovalo se v Moskvě v roce 2018 před zahájením tehdejšího šampionátu. Hlasování bylo veřejné, což bylo v kontrastu s předchozími volbami, kdy pořadatelství v letech 2018 a 2022 získaly Rusko a Katar.

      Pro společnou kandidaturu USA, Mexika a Kanady hlasovalo 134 zástupců fotbalových asociací, pro konkurenční nabídku Maroka 65. Nikdo jiný se o pořádání šampionátu nehlásil. Protože předchozí dvě mistrovství získala Evropa (Rusko) a Asie (Katar), nemohly se země z těchto kontinentů ucházet o kandidaturu na rok 2026.

      A někdy příště u nás. Maroko věří, že mu úspěch pomůže k dalšímu snu

      Ať už zápas o bronz dopadne jakkoli, Maroko se zapsalo v Kataru do historie. Za úspěchem je mix investic do fotbalové infrastruktury, talentu a oddané marocké komunity v zahraničí. Úspěch chce arabská země maximálně vytěžit: cíl je MS 2030 v Maroku.

      Přečíst

      Kanada, Mexiko a Spojené státy se nejprve hlásily jako tři samostatní pořadatelé, až později se jejich zástupci dohodli na společné kandidatuře. Stalo se tak poté, co FIFA zrušila předchozí zákaz společných kandidatur. Doposud bylo mistrovství světa najednou nejvíc ve dvou zemích. Bylo to v roce 2002 v Japonsku a Jižní Koreji.

      Spojené státy už mistrovství světa pořádaly v roce 1994, Mexiko v letech 1970 a 1986. Kanada nikdy. Hrát se bude v roce 2026 v 11 městech USA (Atlanta, Boston, Dallas, Houston, Kansas City, Los Angeles, Miami, New York/New Jersey, Philadelphia, San Francisco/Bay Area, Seatle), ve třech městech v Mexiku (Guadalajara, Mexico City, Monterrey) a ve dvou kanadských (Toronto, Vancouver).

      „Bude to mnohem, mnohem, mnohem větší. Myslím, že tahle část světa ani netuší, co se tu bude v roce 2026 dít. Tyhle tři země budou vzhůru nohama. To bude invaze světa do Kanady, Mexika a Spojených států,“ uvedl Gianni Infantino, šéf FIFA.

      „Myslím, že zvolení společné kandidatury Kanady, USA a Mexika, nebylo pro většinu zástupců světových federací překvapením. Nevýhodou může být možná jen časový posun, jednoznačným plusem ale bude ekonomický přínos pro FIFA, UEFA i členské národní asociace,“ řekl po volbě Martin Malík, tehdejší předseda FAČR.


      Související články

      Ulich: Zájem o Hradec dál máme. A teď jsme silnější

      V roce 1995 byl u slavné hradecké výhry v Poháru ČMFS a následné jízdy Pohárem vítězů pohárů jako hráč. O dvaadvacet let později se podnikatel Ivo Ulich neúspěšně ucházel o majetkový vstup do klubu, který se město dlouhodobě snaží prodat. A zájem má stále. „Já zbraně neskládám,“ prohlašuje odhodlaně.

      Rozhovor

      Glosář Luďka Mádla: Repre jako „S“? Věřme, že příště

      Ivan Hašek odstartoval dvěma výhrami se spoustou nedostatků. Tým nutně potřebuje návrat Vladimíra Coufala. A pomohlo by, kdyby sám sebe našel Ladislav Krejčí.

      Glosář

      Euro 2024 přehledně: Kde a kdy hraje Česko? A dají se ještě pořídit vstupenky?

      Česko už zná všechny soupeře ve skupině F na Euru 2024, které se hraje v Německu. Všechno, co o evropském šampionátu potřebujete vědět, najdete v následujícím průvodci.

      Cesta na Euro
      Popup se zavře za 8s
      zavřít reklamu