Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Proč je Chorý bez trestu? Disciplinárka na něj nemůže

Aktualizováno
10. listopad 2022
Sdílejte:
Za hlavičku do tváře sparťanského protivníka Tomáš Chorý potrestaný nebude. Disciplinární komise rozhodla, že podle vlastního výkladu pravidel nemůže surovost plzeňského útočníka šetřit.
Já nechtěl.Foto: Pavel Mazáč/CNC/Profimedia

Ošklivá hlavička Tomáše Chorého do tváře Asgera Sörensena zůstane bez trestu, i když za ni měla padnout hned na hřišti červená karta.

Pokud by se tak stalo, mohla mu dnes Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace udělit přísný trest v podobě stopky na několik dalších zápasů.

„Chorý měl být vyloučený za úmyslné udeření soupeře hlavou, měla přijít intervence od videa. Jednalo se o hrubou chybu videoasistenta,“ uvedla po sobotním zápase Plzně se Spartou komise rozhodčích.

Hlavní sudí Dalibor Černý hlavičku Chorého neviděl, videoasistent Pavel Franěk zákrok přezkoumal, ale chybně (což později i v rozhovoru se Sportem uznal) rozhodl, že se nic nestalo.

Franěk byl okamžitě komisí rozhodčích potrestán a stažen z nedělního zápasu Slavia – Baník, kde měl rovněž dělat videoasistenta.

Právě jeho postup je ale v celém příběhu rozhodující. Disciplinární komise nešetří incidenty, které rozhodčí zápasu viděli.

„Vzhledem k tomu, že nedošlo k naplnění požadavků uvedených v článku 3 odstavci 14) Statutu DK LFA, nemohlo být ze strany DK LFA s tímto hráčem zahájeno disciplinární řízení,“ uvedl po dnešním rozhodnutí Richard Baček, předseda Disciplinární komise LFA.

Bačkem zmíněný pargraf, který jím vedené komisi neumožnil se Chorého hlavičkou zabývat, zní takto:

Disciplinární komise LFA nepřezkoumává rozhodnutí rozhodčích učiněná při utkáních celostátních ligových soutěží nebo v bezprostřední souvislosti s nimi. DK LFA je nicméně oprávněna zahájit disciplinární řízení, pokud:

a) se jedná o administrativní pochybení rozhodčího,

b) rozhodčí disciplinární přečin neviděl,

c) disciplinární přečin má závažné následky, zejména zranění hráče či jiné osoby.

Rozhodčí Chorého hlavičku viděli (konkrétně videoasistent Franěk) a Sörensen naštěstí není zraněn. Do bodů b) a c) se tak Chorého chování nevejde a proto disciplinárka nekonala.

S voláním po potrestání tak neuspěla Sparta. „Žádáme o důsledné prošetření případu surové hry Tomáš Chorého k Asgeru Sörensenovi. Jednalo se o zákrok vážně ohrožující zdraví,“ oznámil klub.

Objevují se ale i výklady pravidel, které Bačkově komisi vyčítají, že nejedná správně. Disciplinární řád totiž jasně říká, že když se hráč dopustí surové hry, za kterou byl, nebo měl být vyloučen, tak má být potrestán zákazem činnosti až na šest zápasů a pokutou až 50 tisíc korun.

Chorý ve vyjádření publikovaném na webu plzeňské Viktorie odmítl, že by hlavička do Sörensena byla úmyslná, i když byl míč daleko od něj a před pohybem přímo do tváře sparťanského stopera se na něj podíval, jako by ho zaměřoval.

„Mířil na mě dlouhý balon, věděl jsem, že jde do mého prostoru a automaticky jsem byl připravený podstoupit souboj s cílem vyhrát hlavičku a trefit míč směrem do vápna. Míč se mi na chvíli ztratil ve světle reflektoru, počítal jsem s tím, že jde mezi nás, ale nakonec propadl za nás a došlo ke srážce. Vím, že to i ve zpomalených záběrech vypadá blbě, nicméně vyvracím jakýkoli záměr protihráče zranit,“ uvedl útočník, kterého podpořil jeho trenér Michal Bílek, když pro Sport uvedl, že na celou věc má stejný názor.

Bezprostředně po dnešním oznámení verdiktu disciplinární komise se ozývají hlasy, že by se pravidla pro přezkoumávání podobných incidentů měla změnit. Aby podobné zákroky, ve kterých jde o zdraví hráčů, mohly být příště spravedlivě potrestány, i když rozhodčí na zápase udělají chybu.

Proti tomu je ale například redaktor Sportu Ondřej Škvor. Souhlasí s tím, že Chorého zákrok byl ošklivý a trest si zaslouží. Na druhou stranu je ale podle něj třeba ctít právní pořádky.

„Následná snaha výjimečně, nějakými extrabuřty, dohánět spravedlnost se v právu včetně toho fotbalového bohudík nenosí, protože se nevyplácí. Právo má být přísně konzistentní, nepřipouštět výkyvy jednou nahoru, jednou dolů. Otevírat Chorého případ, když podle vlastních pravidel stejné kauzy historicky neotevírá, disciplinární komise nemá,“ píše Škvor v komentáři, který jde výrazně „proti proudu“.

Změna pravidel podle něj žádoucí není. „Vytvoříme nebezpečný precedens pro to, abychom mohli přezkoumávat každý verdikt sudího na hřišti. Něco napravíme, víc toho pokazíme. Hranice nebude jasná. Zákulisní tlaky, které nutně vzniknou, převáží případné klady,“ uvádí.

Text jsme 11. 11. před polednem zaktualizovali o jiný pohled na výklad pravidel. 

Související články

Jak porazit obra? Severský fotbalový zázrak ukázal recept

Hned první ostrý zápas Faerských ostrovů ze začátku 90. let vstoupil do dějin tohoto malého souostroví. A jde o velmi inspirativní příběh.

Cesta na Euro

Plzeňská kometa Šulc. Jak moc dobrý je? A o kolik lepší ještě může být?

Ofenzivní klenot Viktorie je v čele tabulky ligových střelců. Nejen proto z něj je žhavý vývozní artikl a hráč pro reprezentaci. Umí toho hodně. Přitom je mu stále 23 let a má tak velký prostor pro zlepšování. Máme pro vás detailní rozbor jeho hry, který pro Šulce nachází i překvapivou pozici.

Česká liga

Nezmar a Slavia jdou před komisi kvůli odposlechům z kauzy Berbr

Etická komise Fotbalové asociace ČR zahájila disciplinární řízení s Janem Nezmarem a pražskou Slavií. Řešit se budou podezření ze sezony 2018/19, kdy sešívaní vyhráli titul a Nezmar jim dělal sportovního ředitele.

Jan Nezmar
Aktualizováno
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu