Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Proč je domácí prostředí výhodou? Vliv fanoušků se přeceňuje

22. březen 2024
Sdílejte:
Zkusili jsme v datech najít odpověď na věčnou otázku, proč jsou domácí týmy úspěšnější. Hraje roli dlouhé cestování? Je ještě důležitá znalost domácího prostředí? Jak vlastně dokáží fanoušci ovlivnit výkon sportovců? A nemají nakonec největší vliv rozhodčí, kteří podlehnou atmosféře?
Jak vznikne domácí tvrz?Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Je to jedna ze sportovních pravd, o níž se nepochybuje. Domácí prostředí je výhodou.

Neznamená to, že domácí tým vždycky vyhraje, pochopitelně, ale z dlouhodobého hlediska jsou mužstva na vlastním hřišti úspěšnější.

Platilo to ve 20. letech minulého století stejně jako ve 20. letech toho současného. Platí to pro mnohonásobné šampiony i outsidery. Platí to v anglickém fotbale, japonském baseballu, indickém kriketu, kanadském hokeji, americkém basketbale i německé házené.

Platí to samozřejmě i pro české soutěže.

Vůbec není náhoda, že v ligách, kde o mistrovi rozhoduje systém play off, se domácí prostředí bere jako nepopiratelná přednost. Je to bonus pro tým výš umístěný po základní části. Sérii začíná doma a případný rozhodující duel (Game 7 v NHL či NBA) hraje před vlastními fanoušky.

Dávno by takové pravidlo bylo zrušené, kdyby nezáleželo na tom, na jakém hřišti a ve kterém městě se hraje.

Ve fotbalových pohárech dokonce ještě před pár roky gól vstřelený na hřišti soupeře měl větší cenu a při celkové rovnosti skóre to byla rozhodující metrika. Na důkaz toho, že skórovat na cizím stadionu je těžší než doma.

Související články

Video: Mýval místo Messiho. V MLS komicky naháněli narušitele utkání

Zápas severoamerické MLS byl přerušený kvůli vniknutí na hřiště. Nejednalo se o exhibicionistu, ale o rozdováděného mývala, kterému se na hrací ploše líbilo a dlouho se nenechal chytit. Prohlédněte si komickou situaci.

Zábava

Nevíme, co se na nás žene. Změna klimatu zásadně ovlivní i fotbal

Nový FC podcast je o tom, jak změna klimatu přímo zasahuje do fotbalu a že kluby mohou výrazně pomoci s udržitelností života na planetě Zemi. V 55 minutách to rozebírají projektová manažerka Nadace Tipsport Zuzana Zděnková a klimatický reportér Jan Kaliba.

Zelená je tráva

Video: VAR v Edenu zrušil penaltu pro Plzeň. Ptáme se: udělal správně?

Slavia vedla 2:0, když Jhon Mosquera na začátku druhé půle padl ve vápně k zemi. Sudí Karel Rouček pískl penaltu, pak se ale dlouho čekalo na přezkum VAR. Ten Roučkovi nakonec doporučil penaltu zrušit, což se také stalo. Souhlasíte s tímto rozhodnutím?

Česká liga
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.